Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Łączy nas pamięć - 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim 19 kwietnia 1943 - 19 kwietnia 2024

Łączy nas pamięć - 81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim 19 kwietnia 1943 - 19 kwietnia 2024

Tradycyjnie co roku 19 kwietnia oddajemy hołd Bohaterom i Bohaterkom Powstania w Getcie Warszawskim. Miejsce, w którym mieści się dziś nasza szkoła, jest w tym kontekście miejscem szczególnym. Tutaj właśnie zlokalizowane było warszawskie getto, tutaj toczyły się walki powstańcze, ginęli ludzie, metaforycznie możemy powiedzieć nasi sąsiedzi i przyjaciele... tym bardziej więc łączymy się pamięcią z Mordechajem Anielewiczem, Markiem Edelmanem i innymi bohaterami tamtych dni.

 

Dlatego też zachęcamy wszystkich Fredrzan do przypięcia żonkili - symbolu pamięci o Powstaniu.

 

Motywem przewodnim tegorocznej Akcji Żonkile jest Pamięć. Warto się zastanowić czym dla mnie jest Pamięć? Jak ją rozumiem i interpretuję? Jak pielegnować Pamięć w sytuacjie kiedy odchodzą już ostatni naoczni świadkowie Zagłady?

 

Wokół tej tematyki skupia się program wydarzeń rocznicowych organizowanych przez Muzeum Polin (szczegóły pod linkiem: https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2024-program)

 

Jak czytamy na stronie Muzeum w piątek 19 kwietnia od godziny 10.00 dostępny będzie film opowiadajacy historię trzech szczególnych strażników żydowskiej pamięci: Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Racheli Auerbach, dzięki której udało się odnaleźć pierwszą część Archiwum, tego najważniejszego świadectwa Zagłady, oraz Marka Edelmana, którego gest składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta stał się początkiem przywracania pamięci o powstaniu z 1943 roku.

https://polin.pl/pl/wydarzenie/we-mnie-zyje-pamiec-tych-ktorzy-zgineli-premiera-filmu-w-ramach-akcji-zonkile

 

Wszystkich Fredrzan zachęcamy też do obejrzenia filmu animowanego  "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall, której udało się porozmawiać z Markiem Edelmanem jednym z przywódców w powstaniu, a po wojnie wybitnym lekarzem. W opowieści Edelmana często pojawia się ulica Miła, przy której dziś mieści się nasze liceum.

Bądźmy strażnikami pamięci, wszak żyjemy, pracujemy i uczymy się w miejscu gdzie działa się tragiczna historia. Wkrótce o tym miejscu opowiedzą nasi uczniowie, którzy pod opieką pani prof. Anety Reurowicz i edukatorów z Muzeum Getta Warszawskiego przygotowują specjalny film.

 

Data dodania: 2024-04-19 17:45:26
Data edycji: 2024-04-19 17:45:37
Ilość wyświetleń: 523

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej