Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Biblioteka

Godziny pracy BIBLIOTEKI w roku szkolnym 2024/2025

Dzień tygodnia Godziny pracy
poniedziałek

8.45 – 11.45

12.30 – 12.40

13.25 – 16.00

wtorek 

8.00 – 15.00

środa

8.00 – 14.45
(dzień wewnętrzny, biblioteka może być nieczynna)

czwartek 

8.45 –8.55

9.40 – 13.45

14.30 – 16.00

piątek 

8.00 – 9.50

10.35 – 10.50

11.35 – 12.40

13.25 – 15.00

Nauczyciel bibliotekarz: mgr Rafał Szewczyk

e-mail: ksiaze_myszkin@wp.pl

 

Szanowni Użytkownicy Biblioteki Szkolnej!

informujemy, że od 15 grudnia 2014 r. jesteśmy dla Was również biblioteką wirtualną MOL NET + . Dzięki temu możecie sami przeglądać zasoby biblioteczne, korzystając z katalogu OPAC. Macie też możliwość rezerwacji książek drogą internetową. Logując się do systemu, możecie śledzić informacje o tym, jaką książkę ostatnio wypożyczyliście, co „zalega” na Waszym koncie i „domaga” się już zwrotu, kiedy powinniście oddać wypożyczoną lekturę, by nie przekroczyć terminu zwrotu itp.

Katalog biblioteki MOL NET + znajdziecie pod linkiem: https://m014801.molnet.mol.pl/ 

Katalog możecie przeglądać bez logowania, żeby jednak móc zarezerwować książkę wybraną w katalogu należy:

  • przejść do strefy logowania (na stronie katalogu klikacie myszką w ikonę z kluczami – w prawym górnym rogu strony),
  • wpisać poprawnie swój login (tj. adres e-mailowy taki, jaki podaliście w danych kontaktowych do sekretariatu szkoły)
  • wpisać poprawnie hasło (to, z którego korzystacie logując się do dziennika elektronicznego) i zalogować się na swoje indywidualne konto,
  • jeżeli wystąpił błąd podczas logowania i nie jest możliwe zalogowanie do katalogu, mimo poprawnego wpisywania loginu i hasła, należy skontaktować się osobiście z biblioteką szkolną,
  • po zalogowaniu wyszukujecie interesującą Was książkę, sprawdzacie jej dostępność i dokonujecie rezerwacji, klikając w kafelek „Rezerwuj”,
  • z uwagi na wolny dostęp do pólek preferowany w naszej bibliotece książka, którą wybraliście zostanie dla Was zarezerwowana w chwili, gdy na swój adres e-mailowy otrzymacie wiadomość potwierdzającą dokonanie rezerwacji.

 

Zapraszamy do korzystania (również on-line) z zasobów biblioteki szkolnej!!!

„Literatura potrafi budować w człowieku empatię. Kiedy oglądasz telewizję czy film to patrzysz z zewnątrz na to, co się przytrafia innym ludziom. W książce patrzysz ze środka. Prozę fikcyjną tworzysz z 26 liter i garści znaków interpunkcyjnych. Dzięki temu, to ty i tylko ty, za pomocą wyobraźni tworzysz świat i ludzi, którzy w nim się znajdują. Oni widzą twoimi oczami. Zaczynasz czuć pewne rzeczy, odwiedzać różne miejsca i światy, których w inny sposób byś nie poznał. Dowiadujesz się, że każdy staje się tobą. Ty stajesz się kimś innym i kiedy wracasz do własnego świata, to wracasz do niego lekko zmieniony.”

Neil Gaiman

Laureatka Nagrody Literackiej NIKE 2023
Zyta Rudzka, Ten się śmieje, kto ma zęby

urodzona w Warszawie polska pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, absolwentka Wydziału Psychologii  Akademii Teologii Katolickiej, laureatka licznych nagród w dziedzinie literatury, w tym tej najbardziej prestiżowej polskiej Nagrody Literackiej NIKE 2023.

 

W laudacji prof. Ingi Iwasiów czytamy: "Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej – wszak jej postacie i ich środowisko zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. Wystarczyłoby wejść do miejskiego zakamarka, w poprzek dzielnicy, by rozpoznać scenerię. W podupadłych zakładach rzemieślniczych czeka na nas Weryzm, ten pisany wielką literą – mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach – strzeżenie, czesanie, żegnanie [...]

Historia Wery jest wywrotowa, ponieważ nie próbuje wzruszać, przekonywać, edukować, uwodzić pięknem. Ciągnie za sobą i popędza, by nagle zwalniać i otwierać kolejne zaplecza, magazyny i nieokiełznane, idące z trzewi wątki. Zahacza po drodze wiele figur, które mijamy często obojętnie, i dopuszcza nas do konfidencji z nimi. Wyostrza widzenie i słyszenie."

„Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos” - Zyta Rudzka.

 

W szkolnej bibliotece znajdziemy też inne książki pisarki:

Tkanki miękkie

Krótka wymiana ognia

NOBEL 2022 - Annie Ernaux

Annie Ernaux jest autorką ponad dwudziestu książek. Dwie z nich wydane zostały po polsku i są dostepne w szkolnej bibliotece:

      

 

Urodziła się 1 września 1940 r. w rodzinie sklepikarzy Alphonse’a i Blanche Duchesne. Wychowała się w robotniczej dzielnicy Yvetot, co miało wyraźny wpływ na jej twórczość. W 1971 r. ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej na Université de Rouen. W latach 1966–1977 uczyła języka francuskiego w szkołach średnich, po czym została wykładowczynią na Centre National d'Enseignement par Correspondance.

Jest autorką krótkich, pisanych oszczędnym stylem autobiograficznych powieści, w których otwarcie analizuje ludzkie emocje. Jej wczesne powieści zawierają silne motywy feministyczne. Zadebiutowała w 1974 r. autobiograficzną powieścią Les Armoires vides o studentce wywodzącej się z klasy niższej, która poddaje się zabiegowi aborcji. Jej druga powieść Ce qu'ils disent ou rien, dzięki wnikliwym obserwacjom życia kobiet, przyniosła autorce porównania do twórczości Simone de Beauvoir. Przełomowym momentem w karierze Ernaux była publikacja powieści La place i Une femme opisujących życie i śmierć swoich rodziców. W swej twórczości zaczęła wtedy łączyć wymiar autobiograficzny, historyczny i społeczny.

Jest laureatką Nagrody Renaudot (1984, za powieść La Place), Nagrody im. Marguerite Yourcenar (2017, za całokształt twórczości) oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2022). W 2019 jej powieść Les Années w tłumaczeniu Alison L. Strayer zdobyła nagrodę Warwick Prize for Women in Translation przyznawaną przez University of Warwick, a także znalazła się na krótkiej liście nominowanych tytułów do The Man Booker International Prize. Jest pierwszą kobietą, której za życia wydano dzieła w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard.

opis za wikipedia.org

Olga Tokarczuk – laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018′ (nagroda przyznana 10 października 2019 r.) W uzasadnieniu czytamy, że Kapituła Noblowska przyznała nagrodę Pisarce „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Książki Olgi Tokarczuk dostępne w bibliotece szkolnej:

Anna In w grobowcach świata
Bieguni
E.E

Gra na wielu bębenkach
Księgi Jakubowe
Lalka i perła
Opowiadania bizarne
Ostatnie historie
Podróż ludzi Księgi
Prawiek i inne czasy
Profesor Andrews w Warszawie

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Czuły narrator

Empuzjon

Olga Tokarczuk – urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie i wychowała w Klenicy, skąd przeniosła się z rodzicami do Kietrza. Tam ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. 

Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami z problemami psychicznymi. Zainteresowała się również pracami Carla Junga, co wywarło wpływ na jej twórczość. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

Mieszka we Wrocławiu i w Krajanowie.

Zadebiutowała w 1979 r. na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała pierwsze opowiadania.

Została uhonorowana szeregiem nagród literackich, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Paszportem Polityki oraz szeregiem nominacji do Nagrody Literackiej Nike, przy czym dwukrotnie jej książki zostały docenione przez Kapitułę Nagrody i zdobyły laur Nike – Bieguni i Księgi Jakubowe, a aż pięciokrotnie wygrały w plebiscycie czytelników. 

W 2018 r. powieść Bieguni (Flights) w tłumaczeniu Jennifer Croft została wyróżniona jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród na świecie The Man Booker International Prize

cytaty za wikipedia.org

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, uczniowie mogą skorzystać z niewielkiej, kameralnej czytelni – tu mogą przejrzeć interesujące ich książki czy odrobić pracę domową.

Do dyspozycji czytelników są komputery ze stałym dostępem do Internetu, drukarki i skanery oraz kserokopiarka.

 

Czytelnia

Data dodania: 2020-08-25 19:13:45
Data edycji: 2024-09-02 15:41:17
Ilość wyświetleń: 6832

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej