Czcionka:

A+A-

Kontrast:

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Od 1995 r. dnia 23. kwietnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. UNESCO za sprawą tego święta chce zachęcić nas wszystkich do czytania, promocji literatury i dbania o własność intelektualną jaką są prawa autorskie twórców.

"Historycznie - czytamy na stronie Polskiego Komitetu do spraw UNESCO - idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem różnych stron w mediach społecznościowych."

 

Również z inicjatywy UNESCO od dwudziestu już lat co roku inne miasto staje się 23 kwietnia Światową Stolica Książki. Zaszczyt ten spotkał m. in. Wrocław w roku 2016. Dziś Światową Stolicą Książki jest Tbilisi (stolica Gruzji).

 

Świętując Książkowy Dzień zachęcamy wszystkich Fredrzan do sięgnięcia po nasze biblioteczne nowości. Polecamy szczególnie:

  • Książkę roku 2020 według portalu Lubimy Czytać w kategorii literatura piękna: Gambit królowej W. Tevisa
  • Książkę roku 2020 według portalu Lubimy Czytać w kategorii literatura faktu, publicystyka Powrót z Bambuko K. Nosowskiej
  • Laureatów Nagrody NIKE 2020 - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli R. Raka (NIKE kapituły konkursu) i 27 śmierci Toby’ego Obeda J. Gierak-Onoszko (NIKE czytelników)
  • z biografii: Ziemia Obiecana B. Obamy, Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa W. B. Carlsona, Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana A. Domosławskiego
  • najnowszą powieść Noblisty K. Ishiguro Klara i słońce
  • dobrą literaturę obyczajową autorstwa m. in. K. Hannah Gdzie poniesie wiatr i Firefly Lane , C. Hoover Layla oraz J. Picoult Księga dwóch dróg
  • najnowsze dzieła S. Kinga Później i D. Glukhovskyego Outpost
  • długo wyczekiwaną kontynuację sagi Archiwum Burzowego Światła B. Sandersona Rytm wojny cz. 1
  • czy wreszcie znakomite kryminałynajnowszą odsłonę przygód pani mecenas Chyłki R. Mroza - Afekt, kolejne śledztwo Cormorana Strike Niespokojna krew - detektywa wymyślonego przez panią Rowling czy w końcu najnowsze dzieło B.A. Paris Terapeutka

Biblioteka szkolna pozostaje oczywiście do Państwa dyspozycji. Warto zarezerwować różne ciekawe tytuły online i zgłosić się po ich odbiór w godzinach dyżuru biblioteki. Tym bardziej, że przed nami majówka i dla pierwszo i drugo klasistów trochę czasu wolnego z racji na egzaminy maturalne, które rozpoczną się 4 maja.

 

Zapraszamy do czytania!!!

 

Data dodania: 2021-04-23 14:47:08
Data edycji: 2021-04-23 16:12:45
Ilość wyświetleń: 75

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Facebook