Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

106 rocznica odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 - 11 listopada 2024!!!

106 rocznica odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 - 11 listopada 2024!!!

Droga do wolności, czyli krótki rys historyczny

  • 10 listopada 1918 r. do Warszawy przyjeżdża Józef Piłsudski.
  • 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazuje władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, po pertraktacjach Brygadiera z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. Co symboliczne, w nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.
  • 14 listopada 1918 r.  następuje samo rozwiązanie Rady Regencyjnej i przekazanie już pełni władzy Józefowi Piłsudskiemu. Dopiero teraz władza w pełnym zakresie  należy do Polaków.

11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach Polski i całej Europy. W Lasku pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący pierwszą wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu i po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Nie byłoby to możliwe bez  jednoczesnej porażki w I wojnie światowej trzech państw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier.

 

Ojcowie Niepodległości:

Bez wątpienia najwybitniejszą postacią naszej niepodległości jest Józef Piłsudski, przywódca polskiej partii socjalistycznej. Po powrocie z magdeburskiego więzienia 11 listopada 1918 r. objął on stanowisko naczelnego wodza armii i trzy dni później przejął władze w Polsce.  Tego dnia komendant przemówił do ludu tymi słowami: „Obywatele! po raz trzeci już wita mnie Warszawa, A wita mnie jako tego, który krew i życie swoje każdej chwili ojczyźnie i ludowi polskiemu oddać gotów”.

 

Następną ważną postacią tego czasu był Roman Stanisław Dmowski, polski działacz niepodległościowy, polityk, mąż stanu i  kierownik Komitetu Narodowego Polski. Działacz narodowej demokracji walczącej o narodowo jednolitą Polskę już od lat 90 XIX w. Reprezentował Polskę w dążeniu do odzyskania niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i Ententą.

 

Swoją cegiełkę do odzyskania niepodległości dołożył także Ignacy Ewaryst Daszyński. W dużym stopniu przyczynił się do uformowania niepodległości w nowym państwie polskim. To nie kto inny, a właśnie Ignacy Daszyński, polski socjalista, utworzył 7 listopada 1918 pierwszy rząd po odzyskaniu niepodległości. Daszyński nie porzucił robotniczych ideałów i jako polityk dbał o sprawy ludzi pracy. To jego rząd wprowadził ośmiogodzinny dzień pracy. Był on między innymi premierem rządu lubelskiego w 1918 r., publicystą, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej.

 

Nie byłoby polskiej wolności bez działań Wincentego Witosa. Wincenty Witos – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1895 r. w Stronnictwie Ludowym, w latach 1908–1914 poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 1909 do 1931roku  wójt Wierzchosławic. Witos doprowadził do unarodowienia chłopa polskiego II Rzeczpospolitej. Wprowadził warstwę chłopską z rozbudzoną świadomością kulturową, polityczną, gospodarczą do życia społecznego kraju. Chłopi stali się współtwórcami państwa polskiego. Już w pierwszych dniach niepodległości Witos stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej. W wyborach do Sejmu Ustawodawczego wybrany na posła i prezesa PSL "Piast" stał się jedną z czołowych postaci II Rzeczypospolitej. Stanowisko premiera objął 24 lipca 1920 r., w ciężkim momencie wojny polsko-bolszewickiej.

 

I jeszcze Ignacy Jan Paderewski... słynny polski pianista, kompozytor i polityk. Uhonorowany m.in.: Orderem Orła Białego, francuskim Krzyżem Wielkim Legii Honorowej oraz tytułem Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego. Paderewski był wybitnym wirtuozem, tak wielkim, że swoimi trasami koncertowymi i osobowością wywarł w Ameryce duże wrażenie. Organizował ponad 300 spotkań połączonych z koncertami, na których przemawiał i zachęcał do udzielenia pomocy walczącym o wolność Polakom. To dzięki niemu Amerykanie zainteresowali się sprawą Niepodległej Polski.

 

Możemy chyba śmiało powiedziec Ojcowie Założyciele II RP, to dzięki ich staraniom po 123 latach rozbiorów wróciliśmy jako Polska na mapę świata.

 

Pamiętamy, wspominamy, świętujemy!!!

 

Do HYMNU!!!

 

Aktualności dotyczące obchodów święta Niepodległości 2024' znajdziecie na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/

 

W materiale wykorzystano zdjęcia z Wikipedii.

Data dodania: 2024-11-08 22:54:48
Data edycji: 2024-11-08 23:00:37
Ilość wyświetleń: 1019

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej