Nazywane powszechnie Dniem Nauczyciela Święto Komisji Edukacji Narodowej obchodzone jest rokrocznie 14 października. Dzień ten nie jest przypadkowy, nawiązuje do daty utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, którą powołano do życia i działania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 r., czyli już 251 lat temu. Komisja była pierwszą w całej Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego Ministerstwa Edukacji i dała znaczący impuls do rozwoju polskiej edukacji w duchu umiarkowanego oświecenia.
Dziś znów głośno o zawodzie nauczyciela. Często mówi się o jego roli w przygotowaniu uczniów do wyzwań edukacyjnych świata. Trwają dyskusje na temat etosu zawodu, nauczycielskiej misji, pisze się o podnoszeniu prestiżu pracy. Oceny społeczne są bardzo różne, czasem pozytywne, ale często też krytyczne i krzywdzące - w dużej mierze zależne od indywidualnych doświadczeń rozmówców. Wszak każdy zna dobrego i złego belfra, więc łatwość wypowiedzi jest tutaj olbrzymia. Pytanie czy zasadna, czy obraz jaki utkwił mi w pamięci jest wystarczający by oceniać?
Świętując Dzień Komisji Edukacji Narodowej warto pamiętać, że nauczyciele są ważnym ogniwem procesu kształcenia, stanową istotny element układanki jaką jest szkoła. Bez nich szkoła będzie niepełna, pojawią się luki, puste miejsca. Oczywiście w sposób doraźny można je zapełnić, ale w dłuższym wymiarze czasu może to mieć negatywne skutki. By ich uniknąć warto pomyśleć o szkole jak o żywym organizmie, w którym każda komórka jest potrzebna. I tak, jak rolą nauczycieli jest troszczyć się o uczniów, tak rolą państwa jest troszczyć się o nauczycieli, bo bez nich proces edukacyjny ulegnie zacięciu. Potrzebny jest tu pewien szkolny rytm, który wyczuwać będą wszystkie organy tworzące szkołę. Pandemia pokazała, że łatwo ten rytm zaburzyć, a zmiana systemu nauki nie zawsze sprzyja pogłębianiu wiedzy czy zdobywaniu umiejętności.
Niezależnie od wszystkiego ciągle w mocy pozostaje sentencja takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie, a z pewnością w procesie tym szczególną rolę odgrywać będą nauczyciele, pedagodzy i szkoła.
Piękne życzenia dla całego środowiska szkolnego, podziękowania dla Dyrekcji LXXXI LO, Nauczycieli i Pracowników oraz symboliczny "bukiet smaków" przekazał Samorząd Uczniowski, poszczególne klasy - ze wsparciem Rodziców - zadbały o osłodę szkolnego życia :-)
Szkolny radiowęzeł od kilku dni serwował ulubione melodie fredrowskich belfrów. Z inicjatywy Samorządu mieliśmy szansę spojrzeć na życie nauczycieli z nieco innej perspektywy, poznać ich tajemnice z czasów gdy sami byli uczniami, ulubione przedmioty i pięty achillesowe. Wszystko to w specjalnym quizie (Kahoot o nauczycielach i ich pasjach, słabościach czy uczniowskich wpadkach). Klasa I A przygotowała mini referat o historii Komisji Edukacji Narodowej. Obejrzeliśmy też krótki filmik z wypowiedzimi wybranych nauczycieli.
Wszystkie te inicjatywy bez wątpienia wpisuję się w szlachetną ideę uczyć bawiąc z czasów kiedy powstała KEN.
Kawa i ciacho smakowały dziś wybornie, bo o dobrą atmosferę Święta zatroszczyli się wszyscy Fredrzanie, za co serdecznie dziękujemy!!!
00-180 Warszawa
ul. Miła 7