Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

FOKA

FOKA

Festiwal Obłędnie Kreatywnych Artystów – FOKA

Tak naprawdę z kreatywnością naszych uczniów i ich artystycznym zacięciem nigdy nie mieliśmy problemów. Dowodzą tego zapisy w kronice i wyryte w naszej pamięci wydarzenia i happeningi, które działy się w przeszłości, a były owocem kulturowych poszukiwaniach fredrowskiej młodzieży. Warto tu chociażby wspomnieć działalność teatralną w latach dziewięćdziesiątych (wielki ukłon dla polonistki pani Marii Kasprzyckiej i jej uczniów skupionych wokół szkolnego teatru świętującego sukcesy międzyszkolne m.in. za spektakle: Z wizytą u Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Fredromania i in.). Następnie, działające prężnie na przełomie tysiącleci, z sukcesami na międzyszkolnych przeglądach i festiwalach grupy teatralne POMUM IOCI i nazywany Teatrem Nowej Fali Teatr Dygresja, nad którym opiekę artystyczną sprawowała rozpoczynająca swoją współpracę z Fredrą pani Joanna Kaleta. Czy wreszcie, działająca nieco później, ale również z sukcesami trupa Córki Hrabiego

Potem przyszedł czas na Dni Kultury u Fredry, które wystartowały w roku 2003 i przez wiele lat były fantastycznym przeglądem kreatywności artystycznej kilku roczników Fredrzan. Niemniej w roku szkolnym 2012/2013 Samorząd Uczniowski, a w zasadzie jego dwoje przedstawicieli Krystyna Patykowska i Michał Wolszczak stwierdzili, że warto trochę zmienić formułę DKuF i poszukać nieco innego niż dotychczas środka artystycznego wyrazu. Do akcentów teatralnych, tanecznych, quizów i konkursów dołożono muzykę w jej rockowym brzmieniu i tak właśnie narodziła się FOKA.

Dlaczego FOKA? Bo to milusie zwierzątko, ma krótką nazwę, którą niezwykle spektakularnie można rozwinąć, tworząc Festiwal Obłędnie Kreatywnych Artystów. Opiekę nad grupą FOKOwiczów objęli pan Aleksander Lewiński nauczyciel historii i polonista pan Tomasz Wierzchowski. Pierwsza FOKA składała się z dwóch dań… dni. Dzień pierwszy, a w zasadzie czwartkowe popołudnie, to uroczyste otwarcie imprezy przez panią dyrektor Joannę Kaletę-Szabłowską w obecności przewodniczącego Rady Rodziców pana Andrzeja Szozdy, pokazy taneczne naszych uczennic (Aleksandry Maliszewskiej i Marty Bojarskiej) oraz spektakl poetycki AAAmo, amas. Strofy o miłości zaprezentowali aktorzy z fredrowskiej trupy teatralnej dowodzonej przez panią Iwonę Iwińską.

Dzień drugi to – do południa – cykl wykładów i spotkań z nauczycielami LXXXI LO. Nie były to jednak zwyczajowe lekcje, gdyż organizatorzy Festiwalu zachęcili swoich pedagogów do podzielenia się pozaszkolnymi pasjami i zainteresowaniami. I tak mieliśmy szansę m.in. spotkać się przy wędkowaniu z panem Tomaszem Wierzchowskim, pozwiedzać świat z naszym bibliotekarzem panem Rafałem Szewczykiem, rozwiązywać łamigłówki i różne quizy językowe z panią Małgorzatą Pietrzak i poznać wiele innych ciekawych pasji naszych nauczycieli. Z kolei piątkowe popołudnie upłynęło już pod hasłem „scena i muzyka” najlepiej głośna i rockowa. Organizatorzy przygotowali więc przegląd zespołów muzycznych, których członkami byli często nasi uczniowie… taki właśnie przebieg miała FOKA AD 2013’.

FOKA trwa i ma się dobrze! Kolejne edycje to pasmo organizacyjnych sukcesów. Najgłośniej było o nas w 2014 roku, kiedy udało się pozyskać zasobnych sponsorów i ściągnąć na scenę prawdziwe gwiazdy: The Dumplings i PUSTKI. Uroczyste otwarcie tej edycji Festiwalu współprowadził z Julią Racinowską pan Olivier Janiak, a wśród gości zasiedli również nasi dobrodzieje, bez których finansowego wsparcia trudno byłoby zorganizować profesjonalną scenę: Burmistrz Dzielnicy Śródmieście pan Krzysztof Czubaszek i Naczelnik Wydziału Oświaty i Funduszy Europejskich pan Łukasz Kasprzak. Odwiedzili nas aktorzy pani Sonia Bohosiewicz i pan Paweł Małaszyński. Muzycznym koncertom przysłuchiwała się agentka gwiazd pani Maja Sablewska, a materiał z Festiwalu ukazał się w stacji telewizyjnej TVN w programie pana Oliviera Janiaka. Niestety do pełnego sukcesu zabrakło jednak dobrej pogody, a padający – na szczęście z przerwami – deszcz pokrzyżował trochę szyki naszym młodym organizatorom: Izie Tyborowicz, Weronice Orowieckiej, Szymonowi Naginowi i Karolowi Wąsikowi. Niemniej, to dzięki ich staraniom FOKA 2014’ zdobyła taki spektakularny rozgłos.

Każda następna z edycji to nowi zaproszeni artyści z, nie bójmy się tego powiedzieć, najwyższej półki – gościli u nas: Cezary Pazura, Paulina Holtz, Krzesimir Dębski, Zofia Zborowska, czy Janusz Stokłosa. To także przegląd twórczości artystycznej naszych uczniów i nauczycieli –  rękodzieło, wystawy plastyczne i fotograficzne, niezapomniane poetyckie brzmienie duetu Kaliny Małczyńskiej i Jędrzeja Czerwonogrodzkiego w piosence Kamienie, pokazy taneczne, przepyszne kulinaria, a przede wszystkim liczne zespoły rockowe bardziej czy mniej znane, ale zawsze sprawdzone i naprawdę dobre. Bo Festiwal to muzyka i na nią rokrocznie kładzie się największy nacisk.

Nie byłoby Festiwalu FOKA bez determinacji, olbrzymiego zaangażowania i tytanicznej pracy wspominanych wcześniej i kolejnych organizatorów: Macieja Karasewicza, Kamili Gruk, Moniki Tutaj, Martyny Gajewskiej, Pauliny Małek/Magdy Sibilskiej i tych wszystkich anonimowych Fredrzan, którzy dołożyli swoją cegiełkę, angażując się w pracę różnych sekcji.

Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że kolejna edycja Festiwalu FOKA czeka nas zapewne w czerwcu!!!

Data dodania: 2020-08-25 19:30:10
Data edycji: 2020-09-29 13:32:33
Ilość wyświetleń: 2364

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej