Historia szkolnej prasy sięga czasów dawnych, gdy tworzyła się we Fredrze klasa dziennikarska. To własnie w głowach uczniów tego profilu zrodziła się idea wydawania szkolnej gazetki. Własne pomysły realizowali wtedy jeszcze chałupniczymi metodami. Kilka takich pionierskich wydań mamy w bibliotecznych zbiorach (Powiedz To!, sPOKOLENIE, DIK, - to wybrane tytuły). W miarę rozwoju techniki i dostępu do sprzętu, wzrastała jakość produkcji szkolnej gazetki. Szczytowym osiągnięciem było dzieło realizowane w ramach projektu Coolturalna Warszawa - szkolna gazeta wydana na pięknym kredowym papierze sfinansowana ze środków Miasta pozyskanych na realizację calego przedsięwzięcia.
Przez szereg lat powstały dziesiątki, a może i setki wydań, nad którymi pieczę sprawowali w przeszłości pan prof. Mikołaj Szczepkowski, a później pani prof. Beata Forembska (Gawrońska). Na co warto zwrócić uwagę, to tytuły, które wymyślały poszczególne redakcje. Niektóre z nich bardzo ciekawe, dające do myślenia, może troche prowokujące, ale zawsze świadczące o kreatywności naszych uczniów. Poniżej kilka przykładów:
brzmiące nieco z angielska:
czy prawie klasyczne:
Gazetka powstawała i powstaje do dziś na warsztatach dziennikarskich, które mamy w programie klasy o profilu dziennikarskim. Najnowszy numer Nieregularnika LXXXI LO The Fredro Times redagowany pod czujnym okiem pani prof. Anity Widman-Drzewieckiej, która obecnie prowadzi warsztaty znajdziecie w pliku poniżej.
Poniżej też przedstawiamy wybrane numery szkolnej prasy z różnych okresów, w tym okolicznościową gazetę wydaną z okazji Jubileuszu 25-lecia szkoły, gdzie m. in. w artykule Wehikuł czasu znajdziecie refleksje o szkolnej gazetce i jej redaktorach.
00-180 Warszawa
ul. Miła 7