Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Giovani Idee

Giovani Idee

KONKURS GIOVANI IDEE – czyli z ziemi polskiej do włoskiej

Wszystko zaczęło się wczesną wiosną 2013 roku od informacji przekazanej uczniom naszej szkoły, przez dziennikarza włoskiej agencji prasowej ANSA Tadeusza Konopkę, o możliwości włączenia się w młodzieżowy konkurs filmowy. Organizatorem konkursu było włoskie Stowarzyszenie Giovani Idee z Bergamo i Bresci. Zadanie polegało na nakręceniu filmu na temat aktualnych wyzwań, wobec których stoi Unia Europejska, a zwłaszcza jej młodzi obywatele, wysłaniu go pod wskazany adres i oczekiwaniu na ewentualne zaproszenie do udziału w finale konkursu.

Wyzwanie podjęli uczniowie klasy II A z wychowawcą panem Tomaszem Wierzchowskim. Już pod koniec czerwca klasa dowiedziała się, że przygotowany przez nich materiał zakwalifikowano do finału konkursu, a sama klasa została zaproszona do Bergamo. Na miejscu okazało się, że ich film All in one zdobył III nagrodę w konkursie.

Stowarzyszenie Giovani Idee, czyli Młode Pomysły lub Pomysły Młodych, zawiązane zostało w 2003 roku przez działaczy z Bergamo i Bresci, niegdyś zaangażowanych w działalność polityczną w nurcie chrześcijańskiej demokracji, czerpiącej inspiracje z nauki społecznej Kościoła. Po rozwiązaniu w 1994 roku partii Democrazia christiana grono przyjaciół związanych niegdyś z jednym ze znanych liderów partyjnych, Carlo Donat-Cattinem, postanowiło kontynuować działalność w formie stowarzyszenia. Jego celem było początkowo zachęcanie do badań nad historią myśli politycznej we Włoszech. Z czasem, postanowiono otworzyć się bardziej na młodzież, by promować wśród niej wartości bliskie tej formacji. Szybko zorientowano się, że nie jest to prosta sprawa.

W celu wywołania większego zaangażowania ze strony młodzieży zaproponowano, aby jej wypowiedzi, każdorazowo na inny zadany temat, brały udział w konkursie z nagrodami. Trzy pierwsze edycje konkursu Giovani Idee zakładały, że będą to wypowiedzi na piśmie, a tematem zaproponowanym w ramach pierwszej edycji w 2005 roku, był: Karol Wojtyła, Papież, który zmienił historię. Później formuła została zmieniona. Organizatorzy konkursu otworzyli się na rozwój techniki.

I tak od czwartej edycji w 2008 roku konkurs Giovani Idee stał się młodzieżowym festiwalem filmu krótkometrażowego, jedynego w swoim rodzaju we Włoszech. Zadbano również o to, aby filmy były oceniane pod kierunkiem młodych krytyków, adeptów sztuki filmowej. Zainteresowanie konkursem szybko przerosło oczekiwania organizatorów, do konkursu zgłosiły się wówczas 54 klasy. Dużą atrakcję stanowiła między innymi pierwsza nagroda konkursu, którą była zawsze wizyta w jednej ze stolic europejskich. Być może te właśnie podróże przyczyniły się do następnego kroku.

W roku 2012 nagrodzona klasa, z liceum w Turynie w ramach nagrody wybrała wizytę w naszym kraju i postanowiła zwiedzić Warszawę i Kraków. A już w następnym roku stowarzyszenie z Bergamo zdecydowało się nawiązać współpracę z Polską Fundacją Europejską im. Roberta Schumana i otworzyć konkurs także dla szkół spoza Włoch. W rezultacie w dziewiątej jego edycji w 2013 roku, po raz pierwszy wzięło udział kilka szkół z Polski i Węgier. To właśnie w tej edycji konkursu fredrowska młodzież wzięła udział po raz pierwszy.

W dziesiątej edycji konkursu pod hasłem Jedzenie, kultura, tożsamość wzięły udział szkoły z Albanii, Belgii, Węgier, Włoch i cztery klasy z Polski. W tym zacnym gronie znalazły się dwie klasy LXXXI LO: III B z wychowawczynią panią Mariolą Boryn i II D z wychowawczynią panią Agnieszką Florczak.

Otwarcie na Europę zaowocowało także inną inicjatywą: dwukrotnie, w roku 2014 i 2015, duża grupa młodzieży włoskiej zachęcona i wsparta przez Stowarzyszenie Giovani Idee wzięła udział w Dniach Europejskich w Warszawie organizowanych przez Fundację Schumana. Przy tej okazji odbywały się też międzynarodowe spotkanie młodzieży na tematy związane z kolejnymi konkursami. Uczniowie naszej szkoły włączali się w opiekę nad gośćmi z Włoch, oraz organizację konferencji, które miały miejsce w Szkole Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie.

Również w kolejnej edycji konkursu 2016/2017 wzięły udział dwie klasy z naszej szkoły: II C z wychowawcą panem Mirosławem Ponikowskim i II A z wychowawcą panem Tomaszem Wierzchowskim. Klasa II A filmem Dreamers wywalczyła II miejsce. W nagrodę delegacja klasy została zaproszona na wycieczkę do Rzymu.

Film Dreamers

Reżyseria – Ernest Machalski
Asystent reżysera – Dawid Dylewski
Scenariusz – Ernest Machalski, Zuzanna Piwowar 
Operator kamery – Karolina Winczewska
Oświetlenie – Szymon Zawistowski
Montaż – Barbara Ostrowska

Finał Konkursu Giovani Idee 2016/2017 pod hasłem Praca dla Europy: Prawo do przyszłości odbył się w maju w Warszawie. Gościliśmy głównych organizatorów konkursu, szanowne jury oraz uczniów szkół wyróżnionych w konkursie z  Albanii, Belgii, Rumunii, Węgier i Włoch.

Podtrzymując szkolną tradycję w edycji 2017/2018, do udziału w konkursie, którego tematem był Człowiek, opiekun Delikatnej Planety, zgłosiła się klasa II A z wychowawczynią panią Anitą Widman-Drzewiecką.

 

Data dodania: 2020-09-14 14:20:17
Data edycji: 2020-09-25 14:55:59
Ilość wyświetleń: 893

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej