Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia i nowoczesność, czyli Fredrzanie w Muzeach Gdańska

Historia i nowoczesność, czyli Fredrzanie w Muzeach Gdańska

Spotkanie z wielką historią XX wieku, stało się udziałem Maturzystów z klas III F i III G i opiekunów grup - pani wicedyrektor Marioli Boryn i pani prof. Lidii Szczytowskiej (opiekunowie klasy III G), pana prof. Kordiana Van Dessela i pana prof. Rafała Szewczyka (opiekunowie klasy III F). Wszystko za sprawą wyprawy do Gdańska i wizyty w Muzeum II  Wojny Światowej i w Europejskim Centrum Solidarności. Nasz wspólny, ale niezależny od siebie wyjazd odbył się dniach 8 - 10 grudnia, wpisując się tym samym w rocznicowy czas wydarzeń, o których przypominają muzealne instalacje (Grudzień 70' i strajki na Wybrzeżu czy 40. już rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego - 13 grudnia 1981 r. i pacyfikacji kopalni Wujek).

 

Była to niezwykle ciekawa lekcja historii najnowszej podana w nowatorski, nowoczesny sposób. Znakomite Muzeum II Wojny Światowej przypomniało nam tragizm totalitaryzmów. Zwiedzając muzealne przestrzenie doświadczyliśmy jak rodziły się zbrodnicze ideologie faszyzmu, nazizmu i komunizmu, ile zła i śmierci ze sobą niosły, jakie zniszczenia po sobie pozostawiły okaleczając ciało i duszę człowieka. Niestety, to właśnie Polska była jedną z głównych aren wojennych zmagań i na naszych ziemiach te spustoszenia były olbrzymie. Muzeum dobitnie to podkreśla, ale też patrzy na historię II wojny światowej z szerszej perspektywy, nie tylko polskiej.

 

Klasa III F miała też szansę odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności i przyjrzeć się z bliska narodzinom ruchu NSZZ Solidarność, który w konsekwencji po 9 długich latach doprowadził do obrad Okrągłego Stołu i pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r., a w efekcie końcowym przysłużył się znacząco do upadku muru berlińskiego i żelaznej kurtyny. Spotkaliśmy bohaterów sierpnia 80' Lecha Wałęsę, Annę Walentynowicz, Bogdana Borusewicza, widzieliśmy zaangażowanie Kościoła w walkę z komuną (papież Jan Paweł II i pielgrzymki do Polski, męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki). Dostrzegliśmy bunt środowisk młodzieżowych lat 80-siątych - Krasnoludki z Pomarańczowej Alternatywy, rockmani z Festiwalu w Jarocinie czy środowisk artystycznych - reżyser Andrzej Wajda i Złota Palma w Cannes za film Człowiek z żelaza... 

 

Z pełną odpowiedzialnością możemy dziś powiedzieć, że warto pojechać do Gdańska i zanurzyć się w opowiedzianej tam najnowszej historii Polski. Wyprawa do Gdańskich Muzeów to obowiązkowa lekcja dla wszystkich Maturzystów. Jak najbardziej do zrealizowania, wszak podróż do Gdańska, to nieco ponad 3 godziny pociągiem, pod warunkiem, że nie zamarzną zwrotnice w Mławie :-)

Data dodania: 2021-12-13 10:13:49
Data edycji: 2021-12-13 10:54:04
Ilość wyświetleń: 734

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej