Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Historia i nowoczesność, czyli Fredrzanie w Muzeach Gdańska

Historia i nowoczesność, czyli Fredrzanie w Muzeach Gdańska

Spotkanie z wielką historią XX wieku, stało się udziałem Maturzystów z klas III F i III G i opiekunów grup - pani wicedyrektor Marioli Boryn i pani prof. Lidii Szczytowskiej (opiekunowie klasy III G), pana prof. Kordiana Van Dessela i pana prof. Rafała Szewczyka (opiekunowie klasy III F). Wszystko za sprawą wyprawy do Gdańska i wizyty w Muzeum II  Wojny Światowej i w Europejskim Centrum Solidarności. Nasz wspólny, ale niezależny od siebie wyjazd odbył się w dniach 8 - 10 grudnia, wpisując się tym samym w rocznicowy czas wydarzeń, o których przypominają muzealne instalacje (Grudzień 70' i strajki na Wybrzeżu czy 40. już rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego - 13 grudnia 1981 r. i pacyfikacji kopalni Wujek).

 

Była to niezwykle ciekawa lekcja historii najnowszej podana w nowatorski, nowoczesny sposób. Znakomite Muzeum II Wojny Światowej przypomniało nam tragizm totalitaryzmów. Zwiedzając muzealne przestrzenie doświadczyliśmy jak rodziły się zbrodnicze ideologie faszyzmu, nazizmu i komunizmu, ile zła i śmierci ze sobą niosły, jakie zniszczenia po sobie pozostawiły okaleczając ciało i duszę człowieka. Niestety, to właśnie Polska była jedną z głównych aren wojennych zmagań i na naszych ziemiach te spustoszenia były olbrzymie. Muzeum dobitnie to podkreśla, ale też patrzy na historię II wojny światowej z szerszej perspektywy, nie tylko polskiej.

 

Klasa III F miała też szansę odwiedzić Europejskie Centrum Solidarności i przyjrzeć się z bliska narodzinom ruchu NSZZ Solidarność, który w konsekwencji po 9 długich latach doprowadził do obrad Okrągłego Stołu i pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r., a w efekcie końcowym przysłużył się znacząco do upadku muru berlińskiego i żelaznej kurtyny. Spotkaliśmy bohaterów sierpnia 80' Lecha Wałęsę, Annę Walentynowicz, Bogdana Borusewicza, widzieliśmy zaangażowanie Kościoła w walkę z komuną (papież Jan Paweł II i pielgrzymki do Polski, męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki). Dostrzegliśmy bunt środowisk młodzieżowych lat 80-siątych - Krasnoludki z Pomarańczowej Alternatywy, rockmani z Festiwalu w Jarocinie czy środowisk artystycznych - reżyser Andrzej Wajda i Złota Palma w Cannes za film Człowiek z żelaza... 

 

Z pełną odpowiedzialnością możemy dziś powiedzieć, że warto pojechać do Gdańska i zanurzyć się w opowiedzianej tam najnowszej historii Polski. Wyprawa do Gdańskich Muzeów to obowiązkowa lekcja dla wszystkich Maturzystów. Jak najbardziej do zrealizowania, wszak podróż do Gdańska, to nieco ponad 3 godziny pociągiem, pod warunkiem, że nie zamarzną zwrotnice w Mławie :-)

Data dodania: 2021-12-12 15:04:03
Data edycji: 2022-01-24 15:04:30
Ilość wyświetleń: 650

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej