Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

III B w Muzeum Narodowym

III B w Muzeum Narodowym

We wtorek 20 lutego klasa 3B wraz z Profesorem Ernesto Rochą oraz z Panią Profesor Anitą Widman-Drzewiecką odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie. Ogromne zbiory polskiego malarstwa nasi uczniowie wykorzystali do wcielenia się w role przewodników i przybliżyli nam symbolikę i historię oglądanych obrazów.

Igor Skwarski opowiedział o fascynującej historii stojącej za ogromnym dziełem Jana Matejki - Bitwa pod Grunwaldem.  Dowiedzieliśmy się np.  że obraz wielokrotnie ukrywano w różnych krajach oraz że aż dwa razy próbowano dokonać na niego zamachu!

Zuzanna Czarnecka opowiadała o obrazie Jana Matejki pt. „Stańczyk”. Dzieło przepełnione jest symboliką nawiązującą do historii Polski. Matejko przedstawia Stańczyka zmartwionego i głęboko zadumanego nad stratą Smoleńska. Jego postawa kontrastuje z postawa arystokracji bawiącej się beztrosko na balu. Matejko zwiastuje przykre losy Polski i ocenia spoleczenstwo polskie. Metaforycznie sugeruje że jedynie królewski błazen rozmyśla nad przyszłością państwa i narodu.

Hanna Bujnowska przedstawiała obraz pod tytułem ,,Piaskarze” Aleksandra Gierymskiego. Ten realistyczny obraz, na którym robotnicy wydobywają piach z dna Wisły, jest symbolem ciężkiej pracy i podziału społeczeństwa. Zaprezentowana panorama warszawskiego Powiśla jest zgodna z realiami tamtego miejsca z XIX wieku.

Aleksandra Rudnicka zaprezentowała obraz ,,Portret żony artysty Teodory w stroju ślubnym". Kobieta została przedstawiona w stroju ślubnym o kroju podobnym do kontusza. Warto również zwrócić uwagę na broszkę z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Jest to przykład patriotycznej biżuterii jaką kobiety nosiły po powstaniu styczniowym. Przedstawiane dzieło jest wykonane na podstawie fotografii repliką obrazu, ponieważ oryginał zniszczyła Teodora w wyniku mylnego przeświadczenia o zdradzie męża.

Hania Kukwa zaprezentowała interpretacje obrazu "Śmierć" Jacka Malczewskiego, który przedstawia śmierć w postaci młodej kobiety i umierającego starca. Dzięki temu wiedza o przemijaniu żywota utrwaliła nam się na dobre.

 

Oprac. i fot. Klasa III B pod opieka pana prof.  E. Rochy i pani prof. A. Widm,an-Drzewieckiej

Data dodania: 2024-02-29 10:57:07
Data edycji: 2024-02-29 11:18:58
Ilość wyświetleń: 473

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej