Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

III B w Muzeum Narodowym

III B w Muzeum Narodowym

We wtorek 20 lutego klasa 3B wraz z Profesorem Ernesto Rochą oraz z Panią Profesor Anitą Widman-Drzewiecką odwiedzili Muzeum Narodowe w Warszawie. Ogromne zbiory polskiego malarstwa nasi uczniowie wykorzystali do wcielenia się w role przewodników i przybliżyli nam symbolikę i historię oglądanych obrazów.

Igor Skwarski opowiedział o fascynującej historii stojącej za ogromnym dziełem Jana Matejki - Bitwa pod Grunwaldem.  Dowiedzieliśmy się np.  że obraz wielokrotnie ukrywano w różnych krajach oraz że aż dwa razy próbowano dokonać na niego zamachu!

Zuzanna Czarnecka opowiadała o obrazie Jana Matejki pt. „Stańczyk”. Dzieło przepełnione jest symboliką nawiązującą do historii Polski. Matejko przedstawia Stańczyka zmartwionego i głęboko zadumanego nad stratą Smoleńska. Jego postawa kontrastuje z postawa arystokracji bawiącej się beztrosko na balu. Matejko zwiastuje przykre losy Polski i ocenia spoleczenstwo polskie. Metaforycznie sugeruje że jedynie królewski błazen rozmyśla nad przyszłością państwa i narodu.

Hanna Bujnowska przedstawiała obraz pod tytułem ,,Piaskarze” Aleksandra Gierymskiego. Ten realistyczny obraz, na którym robotnicy wydobywają piach z dna Wisły, jest symbolem ciężkiej pracy i podziału społeczeństwa. Zaprezentowana panorama warszawskiego Powiśla jest zgodna z realiami tamtego miejsca z XIX wieku.

Aleksandra Rudnicka zaprezentowała obraz ,,Portret żony artysty Teodory w stroju ślubnym". Kobieta została przedstawiona w stroju ślubnym o kroju podobnym do kontusza. Warto również zwrócić uwagę na broszkę z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Jest to przykład patriotycznej biżuterii jaką kobiety nosiły po powstaniu styczniowym. Przedstawiane dzieło jest wykonane na podstawie fotografii repliką obrazu, ponieważ oryginał zniszczyła Teodora w wyniku mylnego przeświadczenia o zdradzie męża.

Hania Kukwa zaprezentowała interpretacje obrazu "Śmierć" Jacka Malczewskiego, który przedstawia śmierć w postaci młodej kobiety i umierającego starca. Dzięki temu wiedza o przemijaniu żywota utrwaliła nam się na dobre.

 

Oprac. i fot. Klasa III B pod opieka pana prof.  E. Rochy i pani prof. A. Widm,an-Drzewieckiej

Data dodania: 2024-02-29 10:57:07
Data edycji: 2024-02-29 11:18:58
Ilość wyświetleń: 268

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej