Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Klasa I A w Gdańsku 23 - 25 maja 2022 r.

Klasa I A w Gdańsku 23 - 25 maja 2022 r.

W komentarzach ciągle czyta się zarzuty malkontentów, że Fredrzanie nie podróżują, że nie ma u nas wycieczek edukacyjnych. Tymczasem w dnaich 23 - 25 maja aż trzy klasy zdecydowały się na wyjazd edukacyjno - integracyjny zadając po raz kolejny kłam opiniom złośliwców, którym nie chce się zorganizować wyjazdu i czekają na gotowe. A ważne jest, by wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zaplanować wyjazd. To bardzo pięknie udało się klasie I A, która spędziła urocze trzy dni w Gdańsku.

 

Po niewielkim opóźnieniu z uwagi na korki, tak, tak na PKP też są korki :-) dotarliśmy do Gdańska około 13.00 w poniedziałek 23 maja. A że pięknie wtedy świeciło słońce, to - po zakwaterowaniu w naszej bazie - wybraliśmy się na spacer po mieście i rejs na Westerplatte. Była więc i historia (oddaliśmy hołd bohaterom i obrońcom Wybrzeża z września 1939 r.), i historia sztuki (piękne obrazy i rzeźby Kościoła Mariackiego). W czasie rejsu stanęliśmy również oko w oko z prawdziwym statkiem piratów. Na szczęście zostaliśmy oszczędzeni, dzięki czemu następnego dnia mogliśmy ruszyć do Gdyni i Sopotu.

 

Tym samy zahaczyliśmy o prawie wszystkie atrakcje Trójmiasta. W gdyńskim porcie mogliśmy podziwiać zacumowane jachty i okręty. Zwiedzając wnętrza Daru Pomorza, poznaliśmy historię tego niezwykle zasłużonego statku. W Sopocie, zanim przedostaliśmy się na molo, sprawdzaliśmy zasolenie tamtejszych wód leczniczych - pan prof. M. Kowalik ocenił je na 4 %. Co bardziej sprytni znaleźli też czas na szukanie muszelek i bursztynów na plaży. Bez wątpienia atrakcją był popołudniowy spacer po Gdańsku. Na trasie znalazł się Pomnik Obrońców Poczty Polskiej i gmach Poczty, w którym dziś mieści się Muzeum, a przede wszystkim najsłynniejszy deptak miasta, czyli Długi Targ z fontanną Neptuna, Dworem Artusa i Złotą Bramą.

 

Trzeci dzień naszego wyjazdu to wizyta w Muzeum II Wojny Światowej i lekcja historii XX w. W zasadzie każdy powinien zwiedzić to Muzeum, by uporządkować sobie wiedzę o II wojnie, poznać okrucieństwo totalitaryzmów i zapamiętać, że naszym zadaniem jest zrobić wszystko, by historia ta się nie powtórzyła. Trudne to zadanie, zwłaszcza dziś, gdy woja dzieje się tak blisko nas w Ukrainie.

Zwiedzając Gdańsk trudno nie stanąć pod bramą Stoczni Gdańskiej, w miejscu gdzie dzała się historia najnowsza, gdzie rodziła się Solidarność, na której czele stał Lech Wałęsa. Sierpień roku 1980 był impulsem do zmian, które nadeszły kilka lat później. Dziś jesteśmy w przededniu rocznicy tych ważnych wydarzeń, bo 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm i odbyły pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Tym bardziej więc cenna to była wizyta i choć nie zwiedzaliśmy Europejskiego Centrum Solidarności (czas na to nam nie pozwalał), to jednak sama wizyta pod Stocznią i chwila zadumy przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970 r. dały nam niezwykle dużo.

 

Historia historią, ale ważna też była integracja i bycie ze sobą. Mówi się, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Ale nam nuda nie groziła, choć wtorkowe popołudnie było deszczowe. Na szczęście mieliśmy gitary i ochotę na wspólne śpiewy, więc daliśmy radę :-)

Data dodania: 2022-05-30 08:45:57
Data edycji: 2022-05-30 10:51:06
Ilość wyświetleń: 698

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej