Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Nasz sąsiad z Nowolipia, czyli setne urodziny pisarza Józefa Hena

Nasz sąsiad z Nowolipia, czyli setne urodziny pisarza Józefa Hena

Przed stu laty, 8 listopada 1923 r. przyszedła na świat Józef Hen. Ten znakomity Pisarz urodził się w Warszawie, w rodzinie żydowskiej, jako Józef Henryk Cukier. Nazwisko zmienił w 1944 roku, a inspiracją jego nowej tożsamości były trzy pierwsze litery drugiego imienia.

Debiutował wcześnie, w wieku 9 lat pisząc artykuł, który ukazała sie w „Małym Przeglądzie” Janusza Korczaka. Do wybuchu wojny w piśmie tym ukazało się 14 tekstów bardzo młodego twórcy.

We wrześniu 1939 roku, podczas obrony Warszawy, 16-letni wtedy Józef Hen przebywał na Nowolipiu. W listopadzie wyruszył na wschód rozpoczynając wojenną tułaczkę. Można chyba założyć, że fakt ucieczki z Warszawy uratował go przed zagładą, której doświadczyła żydowska społeczność stolicy.

Przez Białystok dotarł do Lwowa, potem Samarkandy, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Marzył by dostać się do Armii Andersa, ale z racji na pochodzenie został odrzucony. W maju 1944 roku  wcielono go do 2. Armii Wojska Polskiego, był korespondentem wojennym i to właśnie w prasie żołnierskiej zadebiutował jako poeta pod pseudonimem „Hen”. Z wojskiem związany był do roku 1952. Powrócił do Polski po zakończeniu działań wojennych, najpierw do Krakowa, a później do Warszawy. Za udział w wojnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W okresie PRL-u, z jednej strony był krytykowany za prozachodnie sympatie, ale też doceniano jego talent literacki  - w 1964 r. przyznano mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prężnie działał też w Związku Literatów Polskich, będąc nawet w latach 1980–1983 jego prezesem.

Mroczne dla rozwoju jego kariery czasy nastały w roku 1968, gdzie nakłaniano go, by z racji pochodzenia wyjechał z Polski. Przez kilka lat nie mógł publikować swoich książek, nawiązał więc współpracę z paryską „Kulturą” – gdzie pisał pod pseudonimem „Korab”. Uczestniczył w różnych akcjach protestacyjnych wymierzonych we władze Polski Ludowej.

Do dziś pozostaje aktywny pisarsko i mieszka z synem Maciejem w Warszawie, choć już nie na Muranowie, do którego nie chciał powrócić z racji trudnych doświadczeń związanych z Zagładą. Jak przyznał w wywiadach, bałby się zamieszkać na Nowolipiu, bo słyszałby krzyki pomordowanych.

 

Józef Hen to autor powieści (także dla dzieci i młodzieży), opowiadań, biografii literackich, reportaży, fascynujących wspomnień i dzienników, ale też reżyser, autor słuchowisk i scenariuszy filmowych.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z twórczością Mistrza. Już wkrótce dostępne będą w bibliotece szkolnej dwa tytuły z dorobku Zacnego Jubilata: "Nowolipie. Najpiękniejsze lata" i "Bokser i śmierć. Opowiadania zebrane".

 

A póki co dołączamy z sąsiedzkimi życzeniami!!!! 

Data dodania: 2023-11-09 13:30:46
Data edycji: 2023-11-10 00:29:27
Ilość wyświetleń: 480

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej