Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Nowości w bibliotece polecają uczniowie i nauczyciele :-)

Nowości w bibliotece polecają uczniowie i nauczyciele :-)

Za nami pierwsze szkolne chwile po wakacyjnej przerwie. Powoli wchodzimy w żywioł lekcji i przerw, które je oddzielają. Dzielimy się wakacyjnymi doświadczeniami, opowiadamy historie, które przeżyliśmy, przypominamy książki, do których zajrzeliśmy w wolnym czasie. 

Kilka takich tytułów, które znajdziecie na półkach naszej biblioteki polecają uczniowie i nauczyciele. Co warto więc przeczytać w najbliższym czasie?

 

Dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć fenomen mądrości ciekawą propozycją będą Szkice z filozofii głupoty (B. Brożek, M. Heller, J. Stelmach) - trzech filozofów, trzy spojrzenia na zjawisko głupoty w działaniu, dwadzieścia szkiców na jakże frapujący temat.

Reportaż 27 śmierci Toby’ego Obeda autorstwa Joanny Gierak-Onoszko to lektura obowiązkowa dla tych, którzy lubią zagłębić się w historię świata, zwłaszcza historię najnowszą, tę dziejącą się niemal na naszych oczach.

Autorka przedstawia losy rdzennej ludności Kanady – skupia się głównie na dzieciach, które prawie do lat 80 XX wieku były odbierane rodzinom i zamykane w szkołach z internatem. Opisuje  negatywne skutki tego procesu. Widzimy więc szkoły pełne wszelkiego rodzaju przemocy, wykorzystywania, niszczenia, wykorzeniania z rodzimej kultury. Bolesnym jest również to, że placówki te często prowadzone były przez duchownych.

W reportażu przedstawione są także inne, często powiązane z tym zjawiska jak dyskryminacja, której stali się ofiarami, ale i walka Pierwszych Narodów o prawo do zachowania swojej odrębności. Autorka przybliża ważne na gruncie tej walki postacie i wydarzenia. Opisuje też próby rekompensat ze strony państwa, ale przede wszystkim skupia się na tragicznych losach ludzi dotkniętych przemocą ze strony instytucji, które miały ich chronić. Słyszymy opowieści o tym,  jak radzą sobie z brutalną historią.

Widzimy życie prawdziwych ludzi, umierających wielokrotnie jak tytułowy bohater, życie pełne bólu, przerażenia, krzywdy, ale też siły niezbędnej, by przetrwać.

Pozycji tej nie czyta się szybko, sama kilkukrotnie musiałam przerwać lekturę, żeby ochłonąć -

pisze Oliwia z klasy II

     

Pieśń o Achillesie – Madeline Miller

Subtelna historia o uczuciach oparta na mitologii greckiej. Pięknym, prostym językiem opisuje pożądanie i  brutalność. Czytając to odczuwa się głęboką melancholię i mimo tego że wiadomo, co stanie się na końcu historii Patroklosa i Achillesa, ciężko jest się z tym pogodzić.

 

Niewidzialne życie Addie LaRue – V. E. Schwab

Piękna historia dziewczyny, która nie może zostać przez nikogo zapamiętana. Zmusza do refleksji nad naszym własnym życiem i tym, jak my zachowalibyśmy się, gdyby to dotyczyło nas. Każda część jest poprzedzona dziełem sztuki i jego historią. Myślę, że ta książka ma szansę zostać klasykiem, takim jak dzisiaj jest np. Buszujący w zbożu.

te dwie lektury poleca Karolina z klasy II

Nasz historyk prof. A. Lewiński poleca z kolei dwie biblioteczne nowości - niezwykle ciekawe refleksje na temat doli i niedoli chłopa pańszczyźnianego, czyli książkę Chamstwo  antropologa dr. hab. Kacpra Pobłockiego i  rozważania Taty Maty (prof. M. Matczaka), czyli Jak wychować Rapera. Bezradnik - cykl mini wykładów z wychowania obywatelskiego, gdzie profesor Matczak inspirując się tekstami piosenek swojego syna, przybliża zagadnienia z prawa konstytucyjnego i administracyjnego, które mogą być ciekawym uzupełnieniem lekcji wiedzy o społeczeństwie.

 

Z książek, które całkiem niedawno pojawiły się na rynku wydawniczym mamy również najnowsze powieści:

  • A. Stasiuka Przewóz
  • S. Kinga Billy Summers 
  • C. Hoover Nagie serca
  • R. Mroza Wybaczam Ci
  • K. Bondy Klatka dla niewinnych
  • B. Sandersona Rytm wojny - cz. 2 IV tomu cyklu Archiwum Burzowego Światła

Zapraszamy, zachęcamy do odwiedzin, przyjdź i zapytaj, może książka, której szukasz jest już w naszych zasobach i czeka by ją wypożyczyć? Jeśli tej jeszcze nie ma, to będzie wkrótce, a tymczasem weź coś innego, co również warto przeczytać :-)

 

 

Data dodania: 2021-09-15 15:15:49
Data edycji: 2021-09-15 22:21:31
Ilość wyświetleń: 1326

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej