Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Polska Niepodległa! 11. 11. 2020 r. - świętuj bezpiecznie!

Polska Niepodległa! 11. 11. 2020 r. - świętuj bezpiecznie!

W trudnym czasie walki z pandemią przychodzi nam świętować kolejną już rocznicę odzyskania Niepodległości. W pamięci mamy jeszcze fantastyczny koncert piosenki zaangażowanej, którym uczciliśmy Święto Niepodległości w zeszłym roku. Tym razem nie będzie koncertu ani wspólnego świętowania w szkolnych murach. Nie znaczy to jednak, że nie będziemy świętować.

 

Akt pierwszy - "Niepodległa do Hymnu".

Jak co roku w samo południe 11 listopada w całej Polsce wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Można włączyć radio czy telewizję, można zaśpiewać samemu czy z rodziną w mieszkaniu lub - jak Kiepura - na balkonie. Pamiętajmy też, by zawiesić flagę biało-czerwoną. Na pewno będzie dużo wydarzeń upamiętniających odzyskanie wolności, do który będzie można dołączyć online - skorzystajmy z tego i cieszmy się wspólnie choc nie zawsze razem.

 

Akt drugi - historia i postaci tamtych dni...

10 listopada 1918 r. do Warszawy przyjeżdża Józef Piłsudski.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazuje władze nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, po pertraktacjach Brygadiera z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. Co symboliczne, w nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie;

14 listopada 1918 r. następuje saomorozwiązanie Rady Regencyjnej i przekazanie już pełni władzy Józefowi Piłsudskiemu. Dopiero teraz władza w pełnym zakresie należy do Polaków.

11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach Europy i Polski. W lesie Compiègne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu i po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość. Nie byłoby to mozliwe bez jednoczesnej porażki w I wojnie światowej trzech państw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier.

 

Polska nie zaistniałaby znów na mapie bez działań wybitnych mężów stanu i zaangażowanych polityków, którzy zmysłem taktycznym, dyplomacją i lobbowaniem na jej rzecz doprowadzili do tego, że Świat uznał  nowo powstałe polskie granice. Te pięć nazwisk warto zapamiętać:

  • Józef Piłsudski
  • Roman Stanisław Dmowski
  • Ignacy Ewaryst Daszyński
  • Wincenty Witos
  • Ignacy Jan Paderewski

Byli bardzo różnii, wywodzili się z różnych środowisk, ale ponad podziałami połączyła ich wspólna idea - Polska. I udało się!!!

 

Akt trzeci - Lata dwudzieste, lata trzydzieste...

Tym sposobem przenieśliśmy się w tę niezwykłą epokę w polskiej kulturze i sztuce. 

W pierwszy dniach niepodległości w Warszawie, do istniejącej już przy ul. Mazowieckiej 12 Kawiarni Ziemiańska dołączył kolejny powiedzielibyśmy dziś kultowy lokal. 29 listopada przy Nowym Świecie 57 rozpoczęła działalność jedna z najsławniejszych kawiarni okresu międzywojennego "Pod Picadorem". W takich właśnie miejscach przez następne dwadzieścia lat toczyło się życie kulturalne mieszkańców miasta, zbierała się tzw. śmietanka towarzyska, by wysłuchiwać koncertów, poetyckich odczytów, oglądać popisy kabareciarzy czy zwyczajnie plotkować i cieszyć się wolnością.

Kwitło życie artystyczne, nawiązywały się romanse, nie brakowało miłosnych zawodów i scen zadrości. Artyści szukałli tam natchnienia i ciekawych opowieści, które później można było twórczo wykorzystać. Wojskowi szukali wytchnienia od obowiązku służby Ojczyźnie, a Warszawiacy przyglądali się ówczesnym celebrytom, gwiazdom kina i estrady. Modne fryzury, piękne stroje i muzyka... piękna muzyka i tekst tworzący niebanalną opowieść...ot chociażby taka nadzieja na romantyczny wieczór.... Eugeniusz Bodo i Umówiłem się z nią na dziewiątą

Prawda, że romantycznie? A może być jeszcze bardziej, bo perłą tamtego okresu była Hanka Ordonówna i jej niezapomniane songi o miłości właśnie. Posłuchajcie:

 

Mamy też coś dla dzieci, grzecznych i tych niegrzecznych:

 

Ze specjalną dedykacją dla wszystkich kobiet raz jeszcze Eugeniusz Bodo jako rodzima Mae West:

Ech to były czasy... specjalnością artystyczną tego okresu były chóry męskie - m. in. Chór Dana założony w 1928 r. czy  Chór Juranda powstały w 1932 r.

 

I już na koniec, jeszcze jeden duet z tamtej epoki Aleksander Żabczyński i Tola Mankiewiczówna:

Jeśli zaintryguje Was Dwudziestolecie, to polecam opowieści o tamtych czasach i ludziach autorstwa Sławomira Kopera. Takie historie z przymrużeniem oka, historia w anegdocie może plotce - w każym razie barwne i ciekawe (dostępne oczywiście w szkolnej bibliotece).

 

Póki co Świętujcie Niepodległość! Świętujcie bezpiecznie i pamiętajcie, że Polska to wspólne dobro nas wszystkich ponad podziałami!

 

oprac. Rafał Szewczyk

 

Zdjęcia Ojców Niepodległej pobrane z Wikipedii:

Data dodania: 2020-11-10 13:47:25
Data edycji: 2020-11-10 23:47:45
Ilość wyświetleń: 297

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Facebook