Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Spotkanie z prof. Karolem Myśliwcem

Spotkanie z prof. Karolem Myśliwcem

W ramach projektu Biblioteka Żywego Słowa na przestrzeni ostatnich lat mieliśmy okazję wielokrotnie gościć w murach Fredry przedstawicieli świata kultury, nauki czy mediów zajmujących się w swojej pracy zawodowej „słowem”. Goście ci przybywali do nas na zaproszenie różnych nauczycieli - warto wspomnieć tutaj kilka ciekawych wizyt...

 

W piątek 17 kwietnia 2015 r. odwiedził nas pan profesor Karol Myśliwiec – szef polskiej misji archeologicznej w Sakkarze w Egipcie. Pan Profesor to wybitny specjalista od starożytnego Egiptu, wykładowca pracujący na wielu  uniwersytetach świata, autor publikacji naukowych i książek popularnonaukowych, laureat m. in. tzw. „polskiego Nobla”, nagrody przyznawanej uczonym za wybitne osiągnięcia naukowe. Za sprawą jego opowieści z klasą I B i I E przenieśliśmy się w czasie do starożytnej delty Nilu, gdzie powstawała jedna z najsłynniejszych piramid świata – piramida Dżesera. Poznawaliśmy historię faraonów, podziwialiśmy mumie, grobowce wezyrów, przepiękne kolorowe detale zdobiące ściany tych grobowców…

A wszystkie te cuda starożytnego świata odkopane zostały przez polskich archeologów pracujących dziś w Egipcie w cieniu piramidy Dżesera, pod czujnym okiem profesora Myśliwca.

Niestety czas nie pozwolił na kolejne pytania, ale co dociekliwsi przedstawiciele klasy I B uczestniczący w spotkaniu próbowali jeszcze dopytywać o szczegóły w kuluarowej rozmowie.

Pan Profesor obiecał do nas wrócić i spełnił swoją obietnicę w poniedziałek 5 grudnia 2016 r. Prezentując slajdy, opowiadał uczniom klasy I A i klasy II B o wykopaliskach i badaniach prowadzonych w cieniu piramidy Dżesera, w miejscu, gdzie wielu poprzedników Pana Profesora uważało, że mieść się zwyczajny śmietnik. Tymczasem polscy archeolodzy odkryli tam dwa cmentarzyska, a na ich terenie co najmniej kilka ciekawych grobowców dostojników egipskich nawet sprzed 4000 lat. 

Razem z Panem Profesorem mieliśmy okazję zajrzeć na chwilę do jednego z takich grobowców i podziwiać niezwykle barwną polichromię doskonale zachowaną i już zabezpieczoną dzięki pracy polskich specjalistów od konserwacji.

Spotkanie z prof. Myśliwcem zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach realizacji projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w cyklu Biblioteka żywego słowa.

Była to też okazja do promocji literatury popularnonaukowego i nowej książki Pana Profesora W cieniu Dżesera, traktującej o badaniach polskich archeologów prowadzonych w Egipcie od 1987 r. Książkę tę z dedykacją Autora można wypożyczać z naszej biblioteki.

 

Spotkanie odbyło sie z inicjatywy bibliotekarza pana Rafała Szewczyka.

 

Data dodania: 2020-10-09 18:29:24
Data edycji: 2020-10-15 13:27:57
Ilość wyświetleń: 813

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej