Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Spotkanie ze świadkami historii w Muzeum Historii Żydów Polskich

Spotkanie ze świadkami historii w Muzeum Historii Żydów Polskich

W samo południe, w piątek, 19 września 2014 r., młodzież z LXXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry udała się do Muzeum Historii Żydów Polskich. Po przebrnięciu przez „bramki bezpieczeństwa” setka uczniów z klas dziennikarskich i kulturoznawczych zapełniła salę konferencyjną, w której, w kameralnej atmosferze, rozmowę prowadziły cztery osoby.

 

Po chwili pani Zofia Mioduszewska, specjalista z działu edukacji Muzeum, przedstawiła gości spotkania. Byli nimi pani Joanna Sobolewska-Pyz, Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, pan Andrzej Jonas, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika Warsaw Voice i współtwórca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, a towarzyszył im pan Piotr Kowalik, specjalista z sekcji edukacyjnej Muzeum.
Tym samym otwarty został cykl spotkań uczniów szkół warszawskich z ocalonymi z Holocaustu.


O genezie Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu powstałego w 1991 roku opowiedziała pani Joanna Sobolewska, ubarwiając swoje wystąpienie kilkoma anegdotami z pierwszego okresu działalności.

Następnie mikrofon przejął pan Andrzej Jonas i zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że nie będzie opowiadał swojego życiorysu, tylko rozpocznie od pytania, czy ktoś ze zgromadzonych wie, po czym można poznać Żyda. I zapadła cisza. Dopiero po kilku minutach i prowokacyjnych wypowiedziach Gościa, rozpoczęła się dyskusja na temat tożsamości, tolerancji, antysemityzmu.


Po tym trudnym i obszernym temacie nastąpiła druga część spotkania czyli film 8 historii, które nie zmieniły świata – zbiór wywiadów z ocalonymi, którzy wspominali swoje dzieciństwo. Intrygujące było, że opowiadali ludzie mający od 75 do 95 lat, a swoboda z jaką się wypowiadali i tematy, do których się odnosili – pierwsza szkolna miłość, zainteresowania sportowe, hobby – zaskakiwały i wywoływały ożywienie wśród młodzieży. Przypuszczać należy, że kolejne spotkania cyklu będą równie interesujące.
 
Więcej o spotkaniach:
http://polin.pl/pl/aktualnosci/2014/09/19/spotkania-z-czlonkami-stowarzyszenia-dzieci-holocaustu-w-polsce

Inicjatorami wyjścia uczniów Fredry do Muzeum Polin byli pani prof. Wiesława Młynarczyk i pan prof. B. Jędruszczak.

 

 

Data dodania: 2020-10-27 12:12:16
Data edycji: 2020-10-27 12:16:08
Ilość wyświetleń: 803

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej