W samo południe, w piątek, 19 września 2014 r., młodzież z LXXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry udała się do Muzeum Historii Żydów Polskich. Po przebrnięciu przez „bramki bezpieczeństwa” setka uczniów z klas dziennikarskich i kulturoznawczych zapełniła salę konferencyjną, w której, w kameralnej atmosferze, rozmowę prowadziły cztery osoby.
Po chwili pani Zofia Mioduszewska, specjalista z działu edukacji Muzeum, przedstawiła gości spotkania. Byli nimi pani Joanna Sobolewska-Pyz, Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, pan Andrzej Jonas, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika Warsaw Voice i współtwórca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, a towarzyszył im pan Piotr Kowalik, specjalista z sekcji edukacyjnej Muzeum.
Tym samym otwarty został cykl spotkań uczniów szkół warszawskich z ocalonymi z Holocaustu.
O genezie Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu powstałego w 1991 roku opowiedziała pani Joanna Sobolewska, ubarwiając swoje wystąpienie kilkoma anegdotami z pierwszego okresu działalności.
Następnie mikrofon przejął pan Andrzej Jonas i zaskoczył wszystkich stwierdzeniem, że nie będzie opowiadał swojego życiorysu, tylko rozpocznie od pytania, czy ktoś ze zgromadzonych wie, po czym można poznać Żyda. I zapadła cisza. Dopiero po kilku minutach i prowokacyjnych wypowiedziach Gościa, rozpoczęła się dyskusja na temat tożsamości, tolerancji, antysemityzmu.
Po tym trudnym i obszernym temacie nastąpiła druga część spotkania czyli film 8 historii, które nie zmieniły świata – zbiór wywiadów z ocalonymi, którzy wspominali swoje dzieciństwo. Intrygujące było, że opowiadali ludzie mający od 75 do 95 lat, a swoboda z jaką się wypowiadali i tematy, do których się odnosili – pierwsza szkolna miłość, zainteresowania sportowe, hobby – zaskakiwały i wywoływały ożywienie wśród młodzieży. Przypuszczać należy, że kolejne spotkania cyklu będą równie interesujące.
Więcej o spotkaniach:
http://polin.pl/pl/aktualnosci/2014/09/19/spotkania-z-czlonkami-stowarzyszenia-dzieci-holocaustu-w-polsce
Inicjatorami wyjścia uczniów Fredry do Muzeum Polin byli pani prof. Wiesława Młynarczyk i pan prof. B. Jędruszczak.
00-180 Warszawa
ul. Miła 7