W roku 2018 jedenasty dzień listopada przypadł w niedzielę. Jest to dzień szczególnie ważny dla każdego Polaka, dzień, w którym świętujemy odzyskanie wolności po 123 latach zaborów.
Z uwagi na liczbę – setną już rocznicę odzyskania wolności – obchody tego święta, były niezwykle uroczyste. Tak, Szanowi Państwo… mija Sto Lat odkąd Polska wróciła na mapę świata. To bez wątpienia dobry powód, by wspólnie świętować, bo – jak podczas szkolnych obchodów podkreśliła w swoim wystąpieniu pani dyrektor Joanna Kaleta Szabłowska – Polska to ważna sprawa!!!
I tak też się stało u nas, we Fredrze. Świętowaliśmy wspólnie w piątek 9 listopada, niejako w przededniu głównych uroczystości.
A jak świętowaliśmy? Kto był ten widział, kto nie był niech żałuje…
Punktualnie o godzinie 11.00 zgromadzeni w sali gimnastycznej, za sprawą naszych Konferansjerów i Artystów przenieśliśmy się w czasie do dnia 11 listopada 1918 r. I trzeba przyznać była to podróż niezwykła…
Poznaliśmy kulisy historii tamtych dni, bohaterów wydarzeń, których działania przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości (Piłsudski, Dmowski, Daszyński, Witos, Paderewski). Poznaliśmy też klimat życia codziennego epoki, to o czym pisała ówczesna prasa, jakiej muzyki słuchano, jak wyglądało życie kawiarniano-literackie… słowem przenieśliśmy się w „lata dwudzieste, lata trzydzieste”.
Naszą uwagę przyciągnęli niezwykle barwni Gazeciarze, reklamujący artykuły zawarte w prasie z 11 listopada 1918 r. Publiczność zabawiał Konferansjer, za którego sprawą przenieśliśmy się na kabaretowe sceny międzywojennej stolicy. Aktorzy zaprezentowali dwie scenki, uwodząc zebraną w sali publiczność: Problematy ekonomiczne małych scen warszawskich w państwie polskim lat 30-stych i Ostatni dzień Pana Generała..
A prawdziwym hitem okazały się międzywojenne szlagiery zaaranżowane i wykonane przez fredrowskich Muzyków. Wysłuchaliśmy mini koncertu i brawurowo zaśpiewanych piosenek: Ada, to nie wypada, Sex appeal, Ach śpij kochanie, To ostatnia niedziela czy królującego w tym czasie w Ameryce swingu Sing sing sing. Były też i lwowskie akcenty, zaśpiewany z zaangażowaniem publiki utwór Tylko we Lwowie i przepięknie zatańczone tango do piosenki Bilet do Lwowa Renaty Bogdańskiej: https://www.facebook.com/LiceumFredry/videos/269107123806489/ - tańczą Marcin i Dominika.
A o tym, że wszystkim się podobało świadczy fakt, że publiczność zgotowała naszym Artystom prawdziwe standing ovation… na które absolutnie zasłużyli i chyba nikt nie może mieć co do tego wątpliwości.
Ogłoszono również laureatów konkursów:
Karykatura Marszałka autorstwa Zuzi Lis |
Karykatura Poli Negri autorstwa Mateusza Czerniawskiego |
Kto miał czas i ochotę, smakołyków z międzywojnia, mógł popróbować w pięknie zaaranżowanych kawiarniach artystyczno-literackich, których klimatu nie powstydziłyby się ani Warszawa, ani Kraków, ani nawet Lwów…
—————————–
W tym miejscy chcemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się aktywnie w szkolne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dziękujemy przede wszystkim autorowi scenariusza i reżyserowi całości części artystycznej Witoldowi Wojciechowskiemu z kl. II A.
Dziękujemy Aktorom, którzy zadbali o dramatyzm i humor przedstawienia:
Konferansjer: O. Langowski I C
Batiar: P. Łaczmańska I B (Tylko we Lwowie)
Monologista: W. Wojciechowski II A
Problematy ekonomiczne małych scen warszawskich w państwie polskim lat 30-stych
Kobieta: M. Gajewska III A
Mężczyzna: J. Madajczyk II A
Komornik: J. Świątkowska III A
Kapelusznik: A. Trafisz I B
Ostatni dzień Pana Generała
Generał: P. Remiszewski II A
Adiutant: I. Sosnowski II A
Urzędniczka: A. Wierzejska I B
Urzędnik: W. Komorowski II A
Dziękujemy grupie muzycznej pod batutą Michała Jasiorowskiego, za stylowe aranżacje i brawurowe wykonanie międzywojennych szlagierów:
Wokal:
Ada, to nie wypada – K. Obidzińska II B
Sex appeal – J. Kuzawińska II B
Ach śpij kochanie – J. Fiołna I B
To ostatnia niedziela – J. Kutra I A
Sing, sing, sing – wszyscy
Instrumenty:
pianino – M. Jasiorowski II D, J. Świątkowska III A
wiolonczela – W. Szczupak I D
flet – O. Kaczmarek I A
Dziękujemy Tancerzom za nastrojowe tango, którym uraczyli nas Dominika Słomian I D i Marcin Wiktorowicz II A.
Dziękujemy Prowadzącym (Ani i Szymonowi), wszystkim Gazeciarzom, klasom II B i II C za przygotowanie kawiarenek, kółku dziennikarskiemu za okolicznościową gazetkę Monitor Fredrzański, dziękujemy osobom odpowiedzialnym za przygotowanie scenografii (w końcu trzeba było coś przeszyć i przyfastrygować, a wreszcie upiąć i powiesić czy nosić krzesła, a to trudna i niewdzięczna praca), wreszcie dziękujemy wszystkim Fredrzanom za wspólne odśpiewanie 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego!!!
No i już definitywnie na koniec specjalne podziękowanie dla naszych Dźwiękowców, którzy zatroszczyli się o słyszalność występów Artystów, to dzięki ich pracy nawet mikrofon nr 2 nie był nam straszny
Byliście wspaniali i – nie bójmy się tego powiedzieć – kolejne sto lat wolnej Polski należeć będzie do Was!!!
SzaCun
00-180 Warszawa
ul. Miła 7