Szkolny teatr w Liceum Fredry rozpoczÄ…Å‚ swojÄ… dziaÅ‚alność w 1993 r., tuż po powstaniu szkoÅ‚y. Polonistka – pani Maria Kasprzycka zainspirowaÅ‚a uczniów twórczoÅ›ciÄ… Jana Kochanowskiego i tak powstaÅ‚ pierwszy szkolny spektakl Z wizytÄ… u Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a potem kolejne, które oÅ›mieliÅ‚y mÅ‚odych aktorów do wystÄ…pienia w 1995 r. na przeglÄ…dzie inicjatyw uczniowskich O Wawrzyn Dzielnicy ÅšródmieÅ›cie organizowanym przez GminÄ™ Warszawa-Centrum. ZespóÅ‚ teatralny z Fredry otrzymaÅ‚ wówczas pierwszÄ… nagrodÄ™ i wystÄ…piÅ‚ na koncercie galowym w sali widowiskowej DS Riwiera obok tak sÅ‚awnych grup, jak ZespóÅ‚ PieÅ›ni i TaÅ„ca Politechniki Warszawskiej czy chór Liceum im. Jana III Sobieskiego.
W 1996 r. zaczyna siÄ™ teatralna przygoda z twórczoÅ›ciÄ… Fredry. Powstaje m.in. spektakl Fredromania zÅ‚ożony z fragmentów sztuk naszego patrona, wystawiony podczas przeglÄ…du teatrów szkolnych O Wawrzyn Dzielnicy ÅšródmieÅ›cie. Jurorzy – Irena Jun i Krzysztof Kolberger wyróżnili zespóÅ‚, wrÄ™czajÄ…c zaproszenie na koncert galowy w Stodole. To wówczas uczennica Dagmara PÅ‚oÅ„ska otrzymaÅ‚a pierwszÄ… nagrodÄ™ w kategorii „twórczość poetycka”.
W 1997 r., w ramach wzbogacania repertuaru szkolnego, powstaÅ‚ spektakl Fredromanii ciÄ…g dalszy wystawiony na III PrzeglÄ…dzie Artystycznym MÅ‚odzieży Szkolnej. Teatralny zespóÅ‚ z Fredry otrzymaÅ‚ wówczas wyróżnienie, a uczennica Aleksandra Jerzmanowska nagrodÄ™ indywidualnÄ… za wÅ‚asnÄ… twórczość poetyckÄ…. Podczas galowego koncertu nagrodzona uczennica czytaÅ‚a swoje wiersze w duecie z Krzysztofem Kolbergerem.
Konkursów, w których teatr szkolny wystÄ…piÅ‚ byÅ‚o wówczas znacznie wiÄ™cej, jak chociażby Wojewódzki PrzeglÄ…d Fredrowski zorganizowany przez ZwiÄ…zek Artystów Scen Polskich, w którym aktorzy z Fredry otrzymali z rÄ…k jurorów MaÅ‚gorzaty Rożniatowskiej i Janusza GrochoczyÅ„skiego drugÄ… nagrodÄ™ za jednoaktówkÄ™ Z jakim siÄ™ wdajesz, takim siÄ™ stajesz. SpecjalnÄ… nagrodÄ™ im. Jana Åšwiderskiego dla najlepszego aktora otrzymaÅ‚ we wspomnianym konkursie uczeÅ„ RafaÅ‚ KobyÅ‚ecki.
Z wizytÄ… u Jana Kochanowskiego w Czarnolesie |
Specjalna nagroda im. Jana Świderskiego dla Rafała Kobyłeckiego |
W 1999 r. mÅ‚odzi aktorzy dorastajÄ… do stworzenia wÅ‚asnego teatru. Tomasz Mirowski – uczeÅ„ klasy IV B – zakÅ‚ada grupÄ™ POMUM IOCI. Jego zespóÅ‚ bierze udziaÅ‚ w Koncercie Galowym Åšródmiejskich SpotkaÅ„ Tanecznych w Teatrze Nowym wystÄ™pujÄ…c z przedstawieniem uÅ‚ożonym do tekstów Konstantego Ildefonsa GaÅ‚czyÅ„skiego. W 2000 r. Teatr POMUM IOCI otrzymuje II nagrodÄ™ na VII PrzeglÄ…dzie MaÅ‚ych Form Teatralnych Maska 2000 za sztukÄ™ Gęś w teatrze.
PoczÄ…wszy od 1999 r. w Liceum Fredry mnożą siÄ™ inicjatywy teatralne. SwÄ… dziaÅ‚alność rozpoczyna Teatr Dygresja. ÅšmiaÅ‚o można go nazwać teatrem „nowej fali”, ponieważ zostaÅ‚ stworzony przez mÅ‚odych, ambitnych ludzi, poszukiwaczy-nowatorów, pragnÄ…cych wystawiać uznany klasyczny repertuar, ale i wÅ‚asne autorskie sztuki. PomysÅ‚odawcÄ… i zaÅ‚ożycielem teatru, a także reżyserem wiÄ™kszoÅ›ci wystawianych sztuk byÅ‚ Piotr Åšmigasiewicz – uczeÅ„ klasy II B. SkupiÅ‚ wokóÅ‚ siebie grupÄ™ zapalonych aktorów, w skÅ‚ad której wchodzili m.in. Dorota Dobosz, Ewa Rudnik, Magdalena SzarliÅ„ska, Marta Å»elazna, Natalia Koperniak, Anna DÄ™biÅ„ska, Beata Borowska, MaÅ‚gorzata Kubiak, Karolina Banaszek, Irena Malinowska, MichaÅ‚ Kibil. ArtystycznÄ… opiekÄ™ nad teatrem sprawowaÅ‚a polonistka Joanna Kaleta – wychowawczyni klasy II B, a potem III B, która wÅ‚aÅ›nie w 1999 r. rozpoczęła pracÄ™ w Liceum Fredry.
Teatr Dygresja zadebiutowaÅ‚ spektaklem Willa Esselingów. Sztuka najpierw zostaÅ‚a wystawiona w szkole (jeszcze w siedzibie przy ul. ÅšwiÄ™tojerskiej 9), a nastÄ™pnie na Scenie MÅ‚odych Teatru Staromiejskiego przy ul. Jezuickiej 4. Warto podkreÅ›lić, że Teatr Staromiejski stworzyÅ‚ aktorom z Fredry doskonaÅ‚e miejsce do pracy i artystycznego rozwoju. Tam mÅ‚odzi aktorzy co najmniej raz w tygodniu odbywali próby i przygotowywali profesjonalne przedstawienia. W repertuarze Teatru Dygresja znalazÅ‚y siÄ™ m.in. spektakle: Opowieść wigilijna, Trzy siostry, Gdzie masz buty? i wiele innych. Jego aktorzy wielokrotnie brali udziaÅ‚ w konkursach teatralnych, jak chociażby Melpomena w szkolnej Å‚awce, otrzymujÄ…c wyróżnienia i nagrody.
SpoÅ›ród uczniów aktorsko i reżysersko uzdolnionych, zaangażowanych w rozwój teatru szkolnego, należy wymienić MalwinÄ™ WodzickÄ… – absolwentkÄ™ z roku szkolnego 2002/2003. W 2001 r. zaÅ‚ożyÅ‚a ona zespóÅ‚ teatralny Córki Hrabiego, który w tym samym roku, podczas Wiosennych Konfrontacji Artystycznych Dzieci i MÅ‚odzieży Melpomena w szkolnej Å‚awce otrzymaÅ‚ II nagrodÄ™ za spektakl Alicja, a także I nagrodÄ™ podczas PrzeglÄ…du Teatrów Szkolnych za przedstawienie Zemsta, czyli Å›luby panieÅ„skie.
Szkolne teatry dziaÅ‚ajÄ…ce w Liceum Fredry zaznaczyÅ‚y swojÄ… obecność podczas dwóch jubileuszy – dziesiÄ™cio i piÄ™tnastolecia jego powstania. W 2002 r., z okazji jubileuszu dziesiÄ™ciolecia, szkoÅ‚a, we wspóÅ‚pracy ze StoÅ‚ecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, zorganizowaÅ‚a Wojewódzki Festiwal Fredrowski, podczas którego wystÄ…piÅ‚o 18 teatrów szkolnych, w tym także teatr z Fredry, któremu przyznano II miejsce za spektakl Spotkanie z Aleksandrem FredrÄ…. Natomiast w 2007 r. podczas gÅ‚ównych jubileuszowych uroczystoÅ›ci z okazji piÄ™tnastolecia zaÅ‚ożenia szkoÅ‚y, zespóÅ‚ teatralny zÅ‚ożony z uczennic klasy III A (wÅ›ród nich m.in. Karolina GÄ…ska, Marta Mizera, Karolina Przybysz, Aleksandra Prokop, Emilia RuciÅ„ska, Agata Watemborska) przedstawiÅ‚ sztukÄ™ Fredry Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna.
Od 2008 r. opiekÄ™ nad szkolnym teatrem przejęła polonistka pani Iwona IwiÅ„ska, która wraz z mÅ‚odzieżą kultywowala fredrowskÄ… tradycjÄ™ teatralnÄ…. Z okresu ich dziaÅ‚alnoÅ›ci pochodzÄ… m. in. spektakl poetycki AAAmo, amass, którego premiera miaÅ‚a miejsce w czasie pierwszej edycji szkolnego Festiwalu FOKA oraz krótka etiuda sceniczna o piÄ™knej i peÅ‚nej pokory Królewnie Åšnieżce i jej wrednych przeÅ›ladowczyniach. NiewÄ…tpliwie godna odnotowanie byÅ‚a tam niezapomniana kreacja aktorska jakÄ… stworzyÅ‚o „Lustereczko”.
W kolejnych latach możemy mówić o pewnych epizopdach scencznych, które zapisaÅ‚y siÄ™ w historii szkoÅ‚y. Bez wÄ…tpienia na pierwszy plan wysuwajÄ… siÄ™ tutaj spektak Bóg wg W. Allena przygotowany przez klasÄ™ II E i grana po angielsku Opowieść wigilijna - tym wydarzeniom poÅ›wiÄ™ciliÅ›my osobne artykuÅ‚y w cyklu Archiwum różnorodnoÅ›ci.
OkolicznoÅ›ciowe sztuki teatralne inspirowane postaciÄ… i twórczoÅ›ciÄ… naszego Patrona przygotowywano również z okazji Jubileuszu 20- i 25-lecia szkoÅ‚y. OczywiÅ›cie elementy sztuki aktorskiej w mniejszym lub wiÄ™kszym stopniu obecne byÅ‚y zawsze - i dalej sÄ… zauważalne - w naszych cyklicznych projektach jak ZaÅ›lubiny z FredrÄ…, Dni Kultury u Fredry czy Festiwal FOKA.
I na koniec już naszych teraralnych rozważaÅ„ warto wspomnieć, że cyklicznie też udaje nam siÄ™ zabierać mÅ‚odzież na spotkanie z twórczoÅ›ciÄ… Hrabiego Fredry prezentowanÄ… na deskach warszawskich teatrów. W zasadzie każdego roku, jesli tylko jest to możliwe, zapraszamy klasy pierwsze do Teatru Polonia na spektakl Pan Jowialski. ZdarzaÅ‚o nam sie również bywać na ZemÅ›cie czy to w Och-teatrze, czy w Teatrze Polskim.
Materiał opracowano na podstawie artykułu pani dyrektor Joannay Kalety-Szabłowskiej z okolicznościowej publikacji z okazji Jubileuszu XX-lecia LXXXI LO; uzupełnienie pan Rafał Szewczyk.
00-180 Warszawa
ul. Miła 7