Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Współpraca z Polonią na Białorusi

Współpraca z Polonią na Białorusi

Z inicjatywy nauczyciela fizyki, pana Wojciecha Piądłowskiego, w 2004 r. rozpoczęliśmy współpracę z ośrodkami zrzeszającymi Polaków na Białorusi, Wileńszczyźnie i dawnych rubieżach Rzeczpospolitej. Nawiązaliśmy kontakty ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, co zaowocowało wyjazdami młodzieży na Białoruś i Kresy Wschodnie.

W sumie odbyliśmy dwie takie wyprawy. W 2005 r. dotarliśmy do Katynia i Smoleńska, gdzie uczestniczyliśmy w obchodach V rocznicy otwarcia cmentarza, na którym spoczywają Polacy zamordowani przez NKWD w czasie II wojny światowej. Po drodze, przejeżdżając przez Białoruś, odwiedziliśmy Grodno i miejsca związane Adamem Mickiewiczem i Czesławem Niemenem. Mieliśmy też możliwość spotkać się z młodzieżą ze szkół polskich działających w Grodnie.

 

Z kolei w 2006 r. wyruszyliśmy na wycieczkę „Szlakiem Wileńskim” zwiedzając m. in. Troki i serce regionu – Wilno.

Od 2006 r. współpracujemy także z organizacją Polska Macierz Szkolna działającą w Grodnie. W wyniku tej współpracy każdego roku w połowie listopada zapraszamy do Warszawy grupę polskiej młodzieży z Białorusi. Nasi goście uczestniczą w życiu codziennym swoich rówieśników z Liceum Fredry. Dzięki życzliwości rodziców mogą przez kilka dni mieszkać w domach naszych uczniów, wspólnie z nimi brać udział w szkolnych zajęciach, poznawać Warszawę, jej zabytki i historię, a nade wszystko mieć kontakt z polskim językiem i kulturą. W efekcie wielu z nich po ukończeniu liceum w Grodnie wraca do Polski na studia, najczęściej do Warszawy bądź do Białegostoku.

 

Wspólne bycie razem kończy zawsze wieczorny spacer po Trakcie Królewskim i tradycyjna „uczta kulinarna” w jednej z pizzerii na Starym Mieście.

Koordynatorką projektu współpracy z Polonią na Białorusią od kilku już lat jest pani Małgorzata Rejnowska – nauczycielka chemii w LXXXI LO im. A. Fredry.

Data dodania: 2020-09-29 14:30:23
Data edycji: 2020-11-12 09:18:28
Ilość wyświetleń: 991

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej