Z inicjatywy nauczyciela fizyki, pana Wojciecha Piądłowskiego, w 2004 r. rozpoczęliśmy współpracę z ośrodkami zrzeszającymi Polaków na Białorusi, Wileńszczyźnie i dawnych rubieżach Rzeczpospolitej. Nawiązaliśmy kontakty ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, co zaowocowało wyjazdami młodzieży na Białoruś i Kresy Wschodnie.
W sumie odbyliśmy dwie takie wyprawy. W 2005 r. dotarliśmy do Katynia i Smoleńska, gdzie uczestniczyliśmy w obchodach V rocznicy otwarcia cmentarza, na którym spoczywają Polacy zamordowani przez NKWD w czasie II wojny światowej. Po drodze, przejeżdżając przez Białoruś, odwiedziliśmy Grodno i miejsca związane Adamem Mickiewiczem i Czesławem Niemenem. Mieliśmy też możliwość spotkać się z młodzieżą ze szkół polskich działających w Grodnie.
Z kolei w 2006 r. wyruszyliśmy na wycieczkę „Szlakiem Wileńskim” zwiedzając m. in. Troki i serce regionu – Wilno.
Od 2006 r. współpracujemy także z organizacją Polska Macierz Szkolna działającą w Grodnie. W wyniku tej współpracy każdego roku w połowie listopada zapraszamy do Warszawy grupę polskiej młodzieży z Białorusi. Nasi goście uczestniczą w życiu codziennym swoich rówieśników z Liceum Fredry. Dzięki życzliwości rodziców mogą przez kilka dni mieszkać w domach naszych uczniów, wspólnie z nimi brać udział w szkolnych zajęciach, poznawać Warszawę, jej zabytki i historię, a nade wszystko mieć kontakt z polskim językiem i kulturą. W efekcie wielu z nich po ukończeniu liceum w Grodnie wraca do Polski na studia, najczęściej do Warszawy bądź do Białegostoku.
Wspólne bycie razem kończy zawsze wieczorny spacer po Trakcie Królewskim i tradycyjna „uczta kulinarna” w jednej z pizzerii na Starym Mieście.
Koordynatorką projektu współpracy z Polonią na Białorusią od kilku już lat jest pani Małgorzata Rejnowska – nauczycielka chemii w LXXXI LO im. A. Fredry.
00-180 Warszawa
ul. Miła 7