Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wyjazd integracyjny klasy I A

Wyjazd integracyjny klasy I A

We wtorek 19 października klasa I A jak na historyków przystało wyruszyła na podbój Twierdzy Modlin. Wspólny wyjazd sprzyjał integracji grupy, ale też zakładał edukację historyczną w miejscu ważnym dla polskiej wojskowości. Początki twierdzy sięgają czasów napoleońskich i roku 1806, kiedy Wódz podjął decyzję o jej budowie w widłach Wisły i Narwi. Dlatego dziś z wieży widokowej roztacza się piękny widok na miejsce, w którym wody Narwi zasilają wody królowej polskich rzek.

Dzięku naszej Przewodniczce mogliśmy oglądać to miejsce, jak również szereg budowli składających się na 2 kilometrowy ciąg koszar, w których mieszkali żołnierze w czasach Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, uczyli się kadeci w okresie międzywojennym, a w czasach PRL rezydowało Wojsko Polskie.

 

Twierdza wielokrotnie stanowiła plenery do filmów fabularnych i seriali. Dziś jest obiektem muzealnym, który można zwiedzać. Ma też swojego tragicznego bohatera - Baśkę z Murmańska, niedźwiedzicę, która defiladowała przed Naczelnikiem w 1919 r. i w Twierdzy Modlin zakończyła swój żywot na skutek nięszczęśliwych splotów okoliczności. Uciekła żołnierzom i po krach przedostała się na drugi brzeg Wisły, gdzie podeszła pod zabudowania okolicznych gospodarzy. Tam została zabita przez chłopów zaskoczonych i przestraszonych widokiem niedźwiedzia polarnego w swojej wiosce.

 

Finałem wyprawy do Modlina było ognisko i pieczone kiełbaski. A że do kiełbasek poza keczupem pasuje również Dżem, to nasza grupa muzyczna zagrała i zaśpiewała kilka ballad tego kultowego zespołu. Takie męskie granie (z wokalnym wsparciem również żeńskiej części klasy) na miłe popołudnie w podwarszawskich plenerach. Polecamy, bo warto!!!

 

------------------

Opiekunami wyprawy byli wychowawca klasy pan Mateusz Kowalik i pan Rafał Szewczyk. A nad całością czuwał zmysł organizacyjny Rodziców.

 

Data dodania: 2021-10-20 16:12:28
Data edycji: 2021-10-25 13:37:23
Ilość wyświetleń: 721

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook