Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wymiana Bergamo

Wymiana Bergamo

Warszawa – Bergamo i Bergamo – Warszawa.

Idea wymiany z młodzieżą z Włoch narodziła się stosunkowo niedawno, pośrednio dzięki kontaktom nawiązanym w czasie konkursowych wyjazdów uczniów i nauczycieli naszego Liceum do Bergamo.

 

Pierwsza wizyta miała miejsce 15 – 22 marca 2016 roku. Wtedy to 24 uczniów z klasy I E o profilu językowo-turystycznym i troje opiekunów (pani dyrektor Joanna Kaleta-Szabłowska, pani Ewa Matanyj i pani Anna Wysocka–Wieczorek) odwiedziło piękny region Lombardii. Rewizyta 23 uczniów z Włoch odbyła się na początku października tego samego roku.

Sukces pierwszych spotkań i zdobyte pozytywne doświadczenia spowodowały, że rok później doszło do drugich odwiedzin zaprzyjaźnionych już szkół: LXXXI LO im. A. Fredry w Warszawie i Liceo Scientifico Statale Lorenzo Mascheroni w Bergamo.

 

W dniach 31 marca – 6 kwietnia 2017 roku 22 uczniów klasy I E i dwoje nauczycieli (pani Anna Wysocka-Wieczorek i pani Paulina Kocot) ponownie odwiedziło Włochy. Nasi uczniowie zamieszkali u rodzin swoich włoskich kolegów i koleżanek. Gospodarze zorganizowali szereg atrakcji, zabierając nas m. in. na wycieczkę do Mediolanu i Wenecji. Zwiedzaliśmy też samo Bergamo z niezwykle ciekawym Górnym Miastem. Podsumowaniem spotkania był wieczór międzykulturowy, gdzie uczestnicy wymiany prezentowali swój kraj od strony artystycznej i kulinarnej. Wszystko to realizowane było w atmosferze wspólnej zabawy.

 

Dopełnieniem wymiany i wzajemnego poznawania się był przyjazd uczniów z Włoch do Warszawy w ostatnim tygodniu września 2017 roku. Program ich wizyty w Polsce, zaplanowany przez panią Annę Wysocką-Wieczorek i grupę wspierających nauczycieli, był bardzo bogaty i zróżnicowany – obejmował zarówno elementy poważne, jak i rozrywkowe. W planie spotkań znalazły się wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także wyjazd do Krakowa połączony ze zwiedzaniem Wawelu, Starego Miasta i klimatycznego Kazimierza.

Jako że wizyta Włochów trwała tydzień, były również spacery po Warszawie i wspólne odkrywanie jej atrakcji: Starego Miasta czy Łazienek Królewskich. Ważnym punktem programu była wizyta przy pomniku Francesco Nullo urodzonego w Bergamo bojownika o wolność Włoch i Polski. Chwilę wytchnienia i odpoczynku znaleźliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Prawie każdy dzień kończyły wieczorne spotkania i zabawy. Integrację i wzajemne zrozumienie pogłębiała także gremialna nauka piosenek, i włoskich i polskich, a ich wykonywaniu – zawsze z pełnym zaangażowaniem towarzyszyły salwy śmiechu.

-------------------------------------------------------

W kolejnych latach następne grupy Fredrzan odwiedzały Włochów z Bergamo i gościły ich z rewizytą.

W kwietniu 2019 roku byli to uczniowie klasy 1B o profilu językowo-turystycznym i 1A o profilu dziennikarskim.

 

Oto, co mówią sami uczestnicy wymiany:

Pierwszego dnia poznaliśmy naszych opiekunów z Włoch na lotnisku w Bergamo. Zabrali nas do swoich domów, gdzie poznaliśmy gospodarzy, zaaklimatyzowaliśmy się oraz mogliśmy spróbować tradycyjnych potraw i porozmawiać po angielsku. Następnie pojechaliśmy do centrum miasta, gdzie spotkaliśmy się całą grupą włosko-polską i mieliśmy okazję zwiedzić malownicze Stare Miasto. Zagłębiliśmy się w labirynt wąskich uliczek. Tam też przeżyliśmy wiele fascynujących przygód…    A dzień zakończyliśmy pyszną włoską pizzą.

Kolejnego dnia (była to niedziela) mogliśmy trochę odpocząć i spędzić czas z naszymi włoskimi rodzinami. Po południu nasi włoscy przyjaciele zabrali nas na kręgle.

 

Poniedziałek zaczął się intensywnie, ponieważ pobudka była bardzo wcześnie rano; spotkaliśmy się w szkole o 8. Spędziliśmy wspaniałe dwie godziny na poznawaniu kultury innych krajów biorących udział w wymianie. Po zajęciach w szkole włoscy nauczyciele zabrali nas na spacer po Bergamo wzdłuż murów miasta, a później nasi włoscy koledzy zabrali nas na pyszny lunch w plenerze.

 

Wtorek rozpoczęliśmy równie wcześnie i pełni pozytywnych oczekiwań wyruszyliśmy w stronę Mediolanu. Po dwugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszym przystankiem była prestiżowa i nowoczesna dzielnica miasta z charakterystycznym budynkiem z wertykalnym lasem. Następnie udaliśmy się w stronę centrum miasta, aby ujrzeć słynną katedrę z białego marmuru. W czasie wolnym udaliśmy się na zakupy do najpopularniejszej galerii Wiktora Emanuela II. Dzień zakończyliśmy pysznym spaghetti.

 

Środa okazała się najbardziej pamiętnym dniem, w którym byliśmy zaangażowani w interaktywne zajęcia międzynarodowe. Następnie razem z innymi uczestnikami wymiany przygotowaliśmy tzw. polski stół wraz z własnoręcznie zrobionymi pierogami, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Inne polskie specjały też cieszyły się powodzeniem - kiełbasa, ogórki, ptasie mleczko, sękacz, delicje… Na koniec dnia zebraliśmy się w wielkiej auli, by uczestniczyć w występach przygotowanych przez uczniów.  Nasza klasa zatańczyła polski narodowy taniec – poloneza. Dwie uczennice naszej klasy wykonały dwa utwory, które spotkały się z gorącą owacją.

 

Wraz ze wschodem słońca rozpoczął się nasz czwartek. Niestety, wbrew naszym oczekiwaniom pogoda nie dopisała. Wenecję zwiedzaliśmy w strugach deszczu pod parasolami… Aczkolwiek widoki zrekompensowały niekorzystną aurę. Piękno Wenecji nas urzekło, a Plac Św. Marka razem z Katedrą zapadły nam głęboko w pamięć. W czasie wolnym zagłębialiśmy się w wąskie uliczki, poznawaliśmy zaułki miasta. Na koniec wycieczki mieliśmy możliwość przepłynięcia się tramwajem wodnym wzdłuż głównego kanału Wenecji.

 

Piątek był dniem kulminacyjnym. Całą grupą spotkaliśmy się na rynku Starego Miasta by wziąć udział w grze terenowej „treasure hunting”. Współpraca włosko-polska zaowocowała zdobyciem pierwszego miejsca. We wrześniu 2019 roku zorganizowaliśmy rewizytę dla naszych włoskich przyjaciół w Warszawie.

 

Mieliśmy okazję pokazać im najbardziej znane miejsca Stolicy, między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury… Najbardziej pamiętnym czasem był 3-dniowy wyjazd do Gdańska i Sopotu, gdzie zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, Westerplatte, mogliśmy się przejść po plaży, a choć był to wrzesień parę osób skorzystało z kąpieli w Bałtyku (na taki krok zdecydowali się tylko Włosi).

 

Co nam dała wymiana?

  • Niezapomniane wspomnienia
  • Międzynarodowe przyjaźnie, które miejmy nadzieję przetrwają długie lata
  • Pozbyliśmy się blokad językowych i podszlifowaliśmy nasze umiejętności w języku angielskim, oczywiście nauczyliśmy się też wielu słów i zwrotów włoskich!
  • Mieliśmy okazję poznać codzienne życie rodzin włoskich i różnice kulturowe oraz funkcjonowanie włoskiej szkoły
  • Odwiedziliśmy ciekawe miejsca i poznaliśmy nie tylko członków „naszych” włoskich rodzin
  • Spróbowaliśmy włoskie specjały i codzienne posiłki we włoskich domach
  • Uczyliśmy się współpracy, zrozumienia i tolerancji.
  • Życzymy innym podobnych wrażeń w przyszłych wymianach międzyszkolnych.
Data dodania: 2020-09-04 19:44:18
Data edycji: 2020-10-01 10:13:48
Ilość wyświetleń: 2755

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej