Od 2011 roku młodzież naszej szkoły uczestniczy w projekcie edukacyjnym Wspólna historia Polaków i Czechów – Z peryferii imperium do wolnej Europy, czyli transformacje stosunków polsko-czeskich w historii najnowszej.
Projekt organizowany jest we współpracy z Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia i czeskim Stowarzyszeniem Nauczycieli PANT. Uczestniczy w nim także młodzież XXXIII LO im. M. Kopernika, a od 2016 roku V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Ze strony czeskiej w projekcie bierze udział młodzież średnich szkół z Ostrawy. Celem jest zaprezentowanie wspólnej historii polsko-czeskiej w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem roku 1968, poznanie historii dwóch miast: Warszawy i Ostrawy oraz integracja młodzieży.
Pod koniec września młodzi Czesi przyjeżdżają wraz ze swoimi nauczycielami na trzy dni do Warszawy. Nocują w naszej szkole. Wraz z uczniami polskimi uczestniczą w różnych formach aktywności: zajęciach integracyjnych, warsztatach na temat 1968 roku w Polsce, wycieczce po Starym Mieście. Ważnym punktem programu jest wizyta w dwóch muzeach: Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz poznanie okolic naszej szkoły – terenu dawnego warszawskiego getta. Młodzież zapoznaje się także z architekturą socrealizmu Warszawy, żeby porównywać ją z socrealizmem w Ostrawie.
Z kolei w październiku to licealiści naszej szkoły wyjeżdżają na trzy dni do czeskiej Ostrawy. Bazą noclegową jest jedna z tamtejszych szkół. W części warsztatowej wraz z uczniami czeskimi uczestniczą w zajęciach dotyczących wydarzeń 1968 roku w Czechosłowacji. Oczywiście zwiedzają Ostrawę, zarówno tę historyczną, szczególnie dzielnicę Poruba, wzniesioną w okresie socrealizmu, jak i nową. Bardzo ważnym punktem programu są Vitkowice – dzielnica miasta, gdzie odbywa się podróż po dawnej hucie oraz zwiedzanie bardzo nowoczesnego, interaktywnego Muzeum Techniki. Ponadto w programie jest wizyta w Muzeum II wojny światowej w niedalekiej Hrabyni oraz zwiedzanie bunkrów na dawnej (z 1938 roku) granicy czechosłowacko – niemieckiej w Hlučín – Darkovičky.
Podsumowaniem każdej wymiany jest prezentacja plakatów konkursowych na temat spotkań, które uczniowie wykonują w grupach polsko-czeskich.
Nad całością przedsięwzięcia czuwają nasi nauczyciele pani Wiesława Młynarczyk i do końca roku szkolnego 2016/2017 pan Bogusław Jędruszczak, a także pani Iwona Rosińska.
Projekt realizowano do 2017 r.
00-180 Warszawa
ul. Miła 7