Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wymiana Czechy

Wymiana Czechy

Od 2011 roku młodzież naszej szkoły uczestniczy w projekcie edukacyjnym Wspólna historia Polaków i Czechów – Z peryferii imperium do wolnej Europy, czyli transformacje stosunków polsko-czeskich w historii najnowszej.

 

Projekt organizowany jest we współpracy z Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia i czeskim Stowarzyszeniem Nauczycieli PANT. Uczestniczy w nim także młodzież XXXIII LO im. M. Kopernika, a od 2016 roku V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Ze strony czeskiej w projekcie bierze udział młodzież średnich szkół z Ostrawy. Celem  jest zaprezentowanie wspólnej historii polsko-czeskiej w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem roku 1968, poznanie historii dwóch miast: Warszawy i Ostrawy oraz integracja młodzieży.

 

Pod koniec września młodzi Czesi przyjeżdżają wraz ze swoimi nauczycielami na trzy dni do Warszawy. Nocują w naszej szkole. Wraz z uczniami polskimi uczestniczą w różnych formach aktywności: zajęciach integracyjnych, warsztatach na temat 1968 roku w Polsce, wycieczce po Starym Mieście. Ważnym punktem programu jest wizyta w dwóch muzeach: Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz poznanie okolic naszej szkoły – terenu dawnego warszawskiego getta. Młodzież zapoznaje się także z architekturą socrealizmu Warszawy, żeby porównywać ją z socrealizmem w Ostrawie. 

 

Z kolei w październiku to licealiści naszej szkoły wyjeżdżają na trzy dni do czeskiej Ostrawy. Bazą noclegową jest jedna z tamtejszych szkół. W części warsztatowej wraz z uczniami czeskimi uczestniczą w zajęciach dotyczących wydarzeń 1968 roku w Czechosłowacji. Oczywiście zwiedzają Ostrawę, zarówno tę historyczną, szczególnie dzielnicę Poruba, wzniesioną w okresie socrealizmu, jak i nową. Bardzo ważnym punktem programu są Vitkowice – dzielnica miasta, gdzie odbywa się podróż po dawnej hucie oraz zwiedzanie bardzo nowoczesnego, interaktywnego Muzeum Techniki. Ponadto w programie jest wizyta w  Muzeum II wojny światowej w niedalekiej Hrabyni oraz zwiedzanie bunkrów na dawnej (z 1938 roku) granicy czechosłowacko – niemieckiej w Hlučín – Darkovičky.

 

Podsumowaniem każdej wymiany jest prezentacja plakatów konkursowych na temat spotkań, które uczniowie wykonują w grupach polsko-czeskich.

Nad całością przedsięwzięcia czuwają nasi nauczyciele pani Wiesława Młynarczyk i do końca roku szkolnego 2016/2017 pan Bogusław Jędruszczak, a także pani Iwona Rosińska.

Projekt realizowano do 2017 r.

Data dodania: 2020-09-14 09:28:34
Data edycji: 2020-10-01 10:11:11
Ilość wyświetleń: 1492

Kalendarz

Olimpiady

Zgłoś się do olimpiady przedmiotowej!
Więcej informacji

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej