Współpraca rozpoczęła się od wizyty młodzieży angielskiej z opiekunką panią Marle Davies w naszym liceum w 1992 r. Byli to uczniowie szkoły znajdującej się w bazie wojsk brytyjskich w Niemczech (41 Army Education Centre British Forces Post Office 16, Paderborn Garrison Sennellager Military). Spotkanie dało początek stałej, cyklicznej wymianie, która trwała do 1996 r., to jest do czasu powrotu Anglików do kraju.
W okresie tym zorganizowaliśmy kilka wspólnych obozów zarówno w czasie roku szkolnego, jak i w okresie wakacyjnym (trzy w bazie wojskowej w Paderborn, dwa w Warszawie). Ich celem było wzajemne poznanie się, zdobycie zaufania i wymiana doświadczeń. Opiekunami ze strony polskiej byli: pani Grażyna Broniecka, pani Beata Zawadzka, pan Antoni Empacher.
Od 1996 r. wymianę kontynuowaliśmy we współpracy z Radą Hrabstwa Gloucestershire. Podpisaliśmy odpowiednią umowę z Centrum Młodzieżowym nr 65 z Chipping Campden reprezentowanym przez panią Alyson Jessopp. Była to wymiana wakacyjna, w czasie której główny nacisk kładziono na edukację społeczną młodzieży. Obejmowała ona takie zagadnienia jak: porównanie życia młodych ludzi ze środowiska wiejskiego (Cotswolds) i środowiska miejskiego (Warszawa), ukazanie i zrozumienie różnic kulturowych, nauka współpracy z innymi, wzbudzanie wiary we własne możliwości, nawiązanie przyjaźni, zdobywanie umiejętności planowania i organizowania, a z naszej strony również doskonalenie umiejętności związanych z posługiwaniem się językiem angielskim. Zadania te realizowaliśmy poprzez: dyskusję, udział w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, zajęcia sportowe, muzyczne, pobyt w rodzinach polskich i angielskich, spotkania z przedstawicielami miejscowych władz samorządowych i oświatowych. Nasi uczniowie pierwszy raz wyjechali do Wielkiej Brytanii w 1997 r. (Chipping Campden Youth Centre) pod opieką pani Jadwigi Kułakowskiej, pani Liliany Suchockiej i pani Beaty Kierejszy.
W późniejszych latach opiekunami grup młodzieży polskiej byli różni nauczyciele, ale główny ciężar pracy merytorycznej ponosiła pani Beata Kierejsza, a organizacyjnej – pani Jadwiga Kułakowska. Koszty wymiany z ponosili sami uczniowie, przy wsparciu Rady Rodziców i niewielkiej dotacji z MEN.
W 2004 r. dzięki dotacjom z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (Narodowa Agencja Programu „Młodzież”) wspólnie z uczniami z Anglii zrealizowaliśmy projekt Jak tradycja, kultura i sztuka tworzą nasze szanse na przyszłe możliwości i życie codzienne. Podobnie było w następnych latach. I tak, w 2005 r. otrzymaliśmy dotację na projekt Wpływ dziedzictwa kultury i sztuki na naszą współczesność, a w 2006 r. – na projekt (ostatni) Zmiany. Koordynatorem projektów i opiekunami młodzieży ze strony polskiej były pani Anna Podrzycka (2004) i pani Maria Górna (2005 i 2006). Ponadto opiekę nad młodzieżą sprawowały pani Małgorzata Pietrzak i pani Justyna Pastuszka. W sumie wymiana trwała 10 lat.
Wspomnieć jeszcze należy, że w lipcu 2001 r. na zaproszenie Dyrektora Departamentu ds. Młodzieży Hrabstwa Gloucestershire grupa naszej młodzieży uczestniczyła w Międzynarodowym Zlocie Młodzieży HARAMBE 2K1. Zlot ten odbył się w Gloucester, a jego celem była wzajemna wymiana doświadczeń oraz poznanie kultury i stylu życia młodych ludzi w innych krajach europejskich.
00-180 Warszawa
ul. Miła 7